Partner serwisu

Polska uzyska finansowe wsparcie UE. Zapewni rodakom darmowy lot do kraju

Rafał Dybiński 23.03.2020

Polska uzyska finansowe wsparcie UE. Zapewni rodakom darmowy lot do kraju
fot. Piotr Bożyk
Polska aktywowała mechanizm ochrony cywilnej, który umożliwi darmowy powrót rodaków przebywających poza Unią Europejską – poinformowała Polska Agencja Prasowa. Rejsy z Polakami odlecą z Czadu, Sudanu, Nepalu i Malediwów. 
Każdy kraj korzystający z tego programy otrzyma zwrot 75 proc. kosztów podróży. Na pokład samolotów będą mogli wejść obywatele innych państw Unii Europejskiej. 

Wcześniej mechanizm uruchomiły Belgia, Niemcy, Łotwa i Wielka Brytania. Do Brukseli wróciło w ten sposób z Tunezji 223 obywateli Unii Europejskiej. Nasi zachodni sąsiedzi organizują loty sprowadzające obywateli UE z Egiptu, Maroka, Tunezji, Filipin, Argentyny i Dominikany. Łotewskie samoloty przywiozą obywateli UE z Gruzji, a Litwa repatriuje Europejczyków z Indonezji. 

Czechy zorganizują z kolei loty z Egiptu, Wietnamu i Filipin, natomiast Wielka Brytania sprowadzi swoich obywateli z Peru. 

Reakcja na 330 wniosków o pomoc w UE i na świecie

Unijny mechanizm ochrony ludności cywilnej ułatwił jak dotąd repatriację 1381 obywateli Unii Europejskiej z Wuhan, Japonii, Oakland, Maroka i Tunezji, odkąd wybuchło zagrożenie rozprzestrzeniającym się wciąż koronawirusem SARS-CoV-2.

Ogólnym celem mechanizmu jest zacieśnienie współpracy między państwami członkowskimi Unii Europejskiej i sześcioma innymi państwami, aby poprawić zapobieganie katastrofom, oraz reagowanie na nie. Gdy skala zagrożenia przytłacza możliwości reagowania danego kraju, może on poprosić o pomoc za pośrednictwem tego właśnie mechanizmu, pozwalającego na zwrot co najmniej 75 proc. kosztów transportu i operacyjnych wdrożeń. 

Unijny mechanizm ochrony ludności od momentu powstania w 2001 roku odpowiedział na ponad 330 wniosków o pomoc w Unii Europejskiej i poza nią. Klęski żywiołowe nie znają granic i mogą uderzyć jednocześnie w jeden lub kilka krajów bez ostrzeżenia. Dobrze skoordynowana wspólna reakcja oznacza, że ​​w przypadku przeciążenia władz krajowych, jeden punkt kontaktowy pomaga zgromadzić wiedzę fachową i zdolności osób udzielających pierwszej pomocy dotkniętych problemem osób. Łączenie zdolności w zakresie ochrony ludności pozwala na silniejszą i bardziej spójną zbiorową akcję. 

Mechanizm pomaga również koordynować działania organów krajowych w zakresie gotowości na wypadek katastrof i zapobiegania im oraz przyczynia się do wymiany najlepszych praktyk. Ułatwia to ciągły rozwój wyższych wspólnych standardów, umożliwiając zespołom lepsze zrozumienie różnych podejść i pracę zamiennie w przypadku katastrofy. W następstwie wniosku o pomoc za pośrednictwem mechanizmu Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) mobilizuje pomoc lub wiedzę specjalistyczną. Wyspecjalizowany sprzęt, taki jak samoloty przeciwpożarowe oraz zespoły medyczne mogą zostać zmobilizowane w krótkim czasie w celu rozmieszczenia w Europie i poza nią.

Mechanizm interweniował w przypadku niektórych największych katastrof i złożonych sytuacji kryzysowych. Przykłady obejmują wybuch epidemii eboli w Afryce Zachodniej w 2014 roku i Demokratycznej Republice Konga w 2018 roku. Ostatnio wspomógł także poszkodowanych po przejściu cyklonu tropikalnego Idai w Mozambiku, a także dotkniętych trzęsieniem ziemi w Albanii czy pożarami lasów w Szwecji, Boliwia oraz Grecja w 2019 roku. Ideą jest również skoordynowane działanie po katastrofach chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych, a także poprzez wspólne gromadzenie zapasów leków.

Powroty z Filipin, Kolombo i Hanoi

Dotychczas Polacy wracali do kraju dzięki operacji #LOTdoDomu, ale sami finansowali bilety. Na pokładach samolotów polskiego przewoźnika powróciło już 28 706 osób. LOT wykonał w sumie 211 rejsów, wykorzystując 44 maszyny typu Boeing 787 Dreamliner, Boeing 737-800, Embraer i Bombardier Q400. Dzisiaj rozpoczyna się dziewiąty dzień operacji #LOTdoDomu. Planowanych jest 18 rejsów m.in. z Bangkoku, Chicago, Miami, Dubaju, Dublina, Genewy, Oslo, Helsinek, Brukseli, Budapesztu, Nicei, Edynburga, Sztokholmu, Trondheim i Barcelony.

W kolejnych dniach LOT, w ramach programu #LOTdoDomu przywiezie polskich obywateli m.in. z Dubaju, Cancun, Varadero, Rio de Janeiro, Larnaki, Kapsztadu, Bergen, Dublina, Larnaki, Brukseli (24.03), oraz z Bangkoku, Chicago, Zanzibaru i Denpasar (25.03). LOT wprowadził także możliwość powrotu z zupełnie nowych, odległych kierunków świata takich jak m.in Kolombo, Male na Malediwach, Sydney w Australii, a także z Filipin (Cebu i Manili) i Hanoi z międzylądowaniem w Singapurze.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo