Partner serwisu

LOT porozumiał się ze związkowcami. To koniec sporów zbiorowych

Emilia Derewienko 22.02.2019

LOT porozumiał się ze związkowcami. To koniec sporów zbiorowych
fot. Adrian Grycuk, Wikipedia
Zarząd Polskich Linii Lotniczych podpisał porozumienie z przedstawicielami związków zawodowych odnośnie kwestii finansowych spółki. Podpisana umowa kończy trwający od sześciu lat w spółce spór zbiorowy – poinformował przewoźnik w komunikacie.
Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT i przedstawiciele Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego oraz Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych zawarli porozumienie dotyczące warunków finansowych nowego Regulaminu Wynagradzania.

Porozumienie pozwala na zakończenie trwających w spółce od 6 lat sporów zbiorowych i wprowadzenie istotnych podwyżek wynagrodzeń dla członków personelu pokładowego i pilotów. Zgodnie z ustaleniami obu stron wzrosną wynagrodzenia zasadnicze oraz zmienne elementy pensji.

– Cieszę się, że dobra wola zarządu i związków zawodowych zwyciężyła. Fakt zawarcia porozumienia to duży i pozytywny krok zarówno dla firmy jak i jej pracowników. Pozwala na wprowadzenie spokoju społecznego i pełną koncentrację na dalszym rozwoju LOT-u, przed którym wiele wyzwań biznesowych i rynkowych – mówi Bartosz Piechota, członek zarządu PLL LOT oddelegowany z rady nadzorczej do spraw społecznych.

Warunki porozumienia były negocjowane od 8 listopada. Zakończony tydzień wcześniej (1 listopada) strajk związków zawodowych PLL LOT nie rozwiązał bowiem głównych kwestii sporu, jakimi były warunki zatrudnienia i powrót do regulaminu wynagrodzeń z roku 2010. Wraz z końcem październikowych protestów w LOT, strony zobowiązały się jednak do „zachowania spokoju społecznego” przez co najmniej 2 lata.

Przywrócono wówczas do pracy przewodniczącą związku zawodowego, Monikę Żelazik oraz pozostałe 66 osób zwolnionych dyscyplinarnie z powodu uczestnictwa w strajku. LOT zgodził się na uchylenie nagany nałożonej na Adama Rzeszota. Co istotne, spółka zobowiązała się do niedochodzenia od organizatorów, kierujących strajkiem lub uczestników strajku, roszczeń pieniężnych, związanych z rozpoczętym 18 października protestem.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PLL LOT
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony