Partner serwisu

Plany CPK na 2022 rok: Decyzje o kształcie lotniska oraz integracji z koleją

Redakcja/inf. pras. 08.01.2022

Plany CPK na 2022 rok: Decyzje o kształcie lotniska oraz integracji z koleją
fot. CPK
Rzecznik spółki Centralny Port Komunikacyjny Konrad Majszyk ujawnił, że w 2022 roku złożony zostanie wniosek o decyzję środowiskową dla Portu Solidarność. Planowane jest również wyłonienie projektanta generalnego, który zrobi projekt głównego terminala pasażerskiego i węzła przesiadkowego.
Jak zapewnił Majszyk w 2022 roku zapadną decyzję, które będą miały bezpośredni wpływ na kształt lotniska, jego funkcjonowanie oraz integrację z koleją. Nadrzędnym celem pozostaje rozpoczęcie budowlanych prac przygotowawczych przed końcem 2023 roku.

– Obszar preferowanej lokalizacji lotniska, który przedstawiliśmy mieszkańcom w połowie grudnia, zostanie w 2021 roku doprecyzowany przy udziale m.in. master plannera, na potrzeby wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Jednocześnie zakończymy badania środowiskowe i terenowe, które trwają na dużą skalę od początku 2021 roku – wyjaśnił Majszyk.

Rzecznik CPK zaznaczył, że pełna inwentaryzacja gatunków roślin i zwierząt odbywa się na obszarze 335 km kw. na terenie i wokół planowanego lotniska, a inwentaryzacja gatunków ptaków, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla ruchu lotniczego, trwa na obszarze 1055 km kw.

– Planujemy wyłonić z listy światowych pracowni architektonicznych, które biorą udział w przetargu, tzw. master architekta, czyli projektanta generalnego. Wskażemy podmiot z międzynarodowym doświadczeniem przy dużych inwestycjach lotniskowych, który wykona projekt głównego terminala pasażerskiego i węzła przesiadkowego – zapowiada Majszyk.

Kontynuowany będzie wykup nieruchomości w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć, który trwa od grudnia 2020 roku. – Część umów jest podpisana, następne transakcje są w przygotowywaniu, a rzeczoznawcy majątkowi dokonują wycen, na podstawie których składamy kolejne oferty nabycia – podkreślił rzecznik CPK, dodając przy okazji, że do PDN zgłosiło się już ponad 200 właścicieli.

W przypadku inwestycji kolejowych w ramach Portu Solidarność jest zakładane, że w 2022 roku będą gotowe zlecone w 2021 roku studia techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) dla ok. 1000 km planowanych linii kolejowych. – W ramach tych kontraktów w 2022 roku powstaną warianty inwestorskie przebiegów, które zaproponujemy we wnioskach o decyzje środowiskowe – stwierdził Majszyk.

Rolą CPK będzie dostosowanie w jak najbardziej elastyczny sposób projektowanej infrastruktury do najnowszych trendów, uwzględniając tzw. efekt COVID-19 i rosnącą rolę lotniczego cargo. – Stawką jest impuls dla PKB, rynku pracy, produkcji – podsumował Majszyk.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony