Partner serwisu

Pittsburgh: Pierwsze na świecie lotnisko zasilane gazem i energią z paneli

Rafał Dybiński 18.07.2021

Pittsburgh: Pierwsze na świecie lotnisko zasilane gazem i energią z paneli
fot. Andrew Rush/Post-Gazette
Lotnisko w Pittsburghu od minionej środy jest w całości zasilane gazem ziemnym i energią słoneczną. To pierwszy tak działający port na świecie, który dzięki poczynionym inwestycjom aspiruje do miana najinteligentniejszego.
Energia wytwarzana na terenie lotniska w Pensylwanii jest bowiem podstawowym źródłem zasilania terminali oraz pobliskiego hotelu Hyatt i stacji Sunoco. Taki system ma zwiększyć odporność i niezawodność portu. W ostatnich tygodniach kilka głośnych awarii zasilania w Stanach Zjednoczonych spowodowało bowiem tysiące odwołanych lotów i nieoczekiwanych utrudnień dla podróżujących pasażerów.

Mikrosieć powstałą w Pittsburghu będą generować znajdujące się na miejscu odwierty gazu ziemnego i 9360 paneli słonecznych, zamontowanych na ośmiu akrach ziemi. Lotnisko pozostanie podłączone do tradycyjnej sieci, ale tylko jako opcja awaryjna w razie nagłej potrzeby.

20-letni kontrakt na budowę, utrzymanie i eksploatację mikrosieci, bez żadnych kosztów dla portu, przyznano firmie Peoples Natural Gas. Jej załogi rozpoczęły pracę w lipcu ubiegłego roku i zakończyły projekt zgodnie z harmonogramem, mimo trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Inwestycja zapewni bardziej wydajne, zrównoważone i odporne źródło energii.Na mikrosieć, czyli niezależne źródło energii elektrycznej, składa się w Pittsburghu pięć generatorów zasilanych gazem ziemnym i wspomnianych 9360 paneli słonecznych, które będą w stanie wyprodukować ponad 20 megawatów energii elektrycznej. To odpowiada zasileniu ponad 13 tys. domów mieszkalnych. Aktualne zapotrzebowanie lotniska w Pensylwanii, w jego godzinach szczytu operacji, wynosi około czternastu megawatów.

Port w Pittsburghu posiada cztery pasy startowe (najdłuższy 3505 metrów, a najkrótszy 2469 metrów) i obsłużył w minionym roku 3 649 270 podróżnych. To był spadek o niemal 70 proc. w odniesieniu do 2019 roku. Największym przewoźnikiem lotniska są niskokosztowe Southwest Airlines. Poza nimi swoje połączenia z tego miasta Pensylwanii realizują Air Canada, Alaska Airlines, Allegiant Air, American Airlines, Boutique Air, Breeze AirwaysBritish AirwaysDelta Air Lines, Frontier Airlines, JetBlue Airways, Spirit Airlines oraz United Airlines, a także sezonowo niemiecki Condor
 
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo