Partner serwisu

Pilot TUI myślał, że samolot jest lżejszy o 1200 kg. Kobiety sklasyfikowano jak dzieci

Rafał Dybiński 09.04.2021

Pilot TUI myślał, że samolot jest lżejszy o 1200 kg. Kobiety sklasyfikowano jak dzieci
fot. TUI/UK
Niedoszacowanie wagi samolotu mogło spowodować katastrofę boeinga 737 wykorzystywanego przez koncern TUI - donosi brytyjski "The Guardian". Na pokładzie maszyny zmierzającej z Birmingham na Majorkę było 187 pasażerów. Pilot sądził, że samolot jest lżejszy od 1200 kg i wystartował z mniejszym ciągiem.
Air Accidents Investigation Branch (AAIB) określił incydent jako poważny. Dochodzenie wykazało, że błąd w oprogramowaniu spowodował, że samolot turystycznego operatora wystartował cięższy niż oczekiwano, ponieważ pasażerki z tytułem "Miss" przed nazwiskiem zostały sklasyfikowane jako... dzieci. W rezultacie 38 podróżnych zamiast średniej wagi 69 kg miało przypisane zaledwie 35 kg.

Kapitan sporządzający parametry potrzebne do startu źle w ten sposób obliczył arkusz obciążenia i boeing 737 okazał się lżejszy o ponad 1200 kg. Śledczy opisali ten błąd jako "zwykłą wadę systemu informatycznego", wynikającą z systemu nazewnictwa w kraju, gdzie tytuł "Ms" oznacza dorosłą kobietę, a "Miss" jest używany w przypadku dzieci.

AAIB stwierdził również w raporcie, że ciąg wykorzystany przy wylocie samolotu TUI z Birmingham w dniu 21 lipca ubiegłego roku był tylko nieznacznie mniejszy niż powinien, a bezpieczeństwo eksploatacji samolotu nie zostało zagrożone. Podobne błędy sprawiły, że tego samego dnia dwie inne maszyny turystycznego operatora wystartowały z Wielkiej Brytanii z niedoszacowaną wagą. TUI później posiłkował się ręcznymi obliczeniami, aby mieć pewność, aby dorosłe kobiety były już określane jako "Ms" przy sporządzanych arkuszach obciążenia.

"Zdrowie i bezpieczeństwo naszych klientów oraz załogi jest zawsze naszym głównym priorytetem. Po tym odosobnionym incydencie naprawiliśmy usterkę zidentyfikowaną w naszym systemie informatycznym. Jak stwierdzono w raporcie, bezpieczeństwo lotu nie zostało zagrożone" - oświadczył po zdarzeniu TUI.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony