Partner serwisu

Intensywny pierwszy tydzień sierpnia. Królują loty do Barcelony, Londynu i Paryża

Redakcja/inf. pras. 06.08.2022

Intensywny pierwszy tydzień sierpnia. Królują loty do Barcelony, Londynu i Paryża
fot. Piotr Bożyk
Choć tegoroczne wakacje dla wielu miały przebiegać pod hasłem “wakacji zemsty”, to w wyniku opóźnionych i odwołanych lotów oraz braku personelu naziemnego w wielu portach lotniczych, okazały się prawdziwą szkołą przetrwania. Wedle danych Kiwi.com, wyszukiwarki tanich lotów i podróży oraz firmy z sektora travel-tech, pierwszy tydzień sierpnia zapowiada się na najintensywniejszy pod względem podróżowania w tym miesiącu, a to oznacza wzmożony ruch.
Najpopularniejsze kierunki wakacyjne wśród Polaków od lat zdominowane są przez słoneczne południe Europy. W tym roku najczęściej latamy do Włoch, Hiszpanii, Grecji, Wielkiej Brytanii oraz Francji. W sierpniu wśród najpopularniejszych tras z Polski królują Warszawa-Paryż, Warszawa-Londyn, Warszawa-Barcelona, natomiast z Krakowa będziemy najczęściej latać do Londynu i Mediolanu.

Wraz z wprowadzeniem szczepionek i wznowieniem lotów przez linie lotnicze, zaufanie do podróży wzrosło, ale dane Kiwi.com wciąż pokazują, że w czerwcu i lipcu 50 proc. podróżnych z Polski zarezerwowało swoje podróże blisko daty wylotu – mniej niż dwa tygodnie wcześniej, a 19 proc. rezerwacji dokonuje mniej niż trzy dni przed planowaną podróżą. Do tej pory najpopularniejszym tygodniem podróży z Polski tego lata był czwarty tydzień lipca, w sierpniu najgorętszy czas zapowiada się w pierwszym tygodniu, który właśnie trwa.

Wzrasta wskaźnik odwoływanych lotów

W okresie od czerwca do lipca 2022 roku Kiwi.com odnotował wskaźnik odwołań lotów na poziomie 2,24 proc. w przypadku lotów z Polski w porównaniu do 1,24 proc. w kwietniu i maju. Podczas gdy większość odwołań do tej pory na sierpień odbywa się z Krakowa, Warszawy (Chopin), Gdańska (lotnisko Lecha Wałęsy), Katowic i Warszawy Modlin, to zazwyczaj są to loty do portów lotniczych Leonardo da Vinci-Fiumicino, Luton, Bolonii Guglielmo Marconi, Oslo Gardermoen i Sztokholmu Skavsta.

Jak się zabezpieczyć przed odwołanym lotem?

Wraz ze wzrostem zagrożenia zakłóceniami, wielu podróżnych zdecydowało się na dodatkowe usługi, aby zabezpieczyć się na wypadek niefortunnej sytuacji. W szczególności dla polskich podróżnych wybierających usługę AirHelp Plus (która pomaga dochodzić odszkodowania od linii lotniczych w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu) popyt wzrósł o 74,3 proc. w miesiącach czerwcu i lipcu w porównaniu do miesięcy wiosennych. To samo dotyczy ochrony Blue Ribbon Bag, która pomaga śledzić i przyspieszać zwrot zgubionego lub opóźnionego bagażu – zakup usługi w miesiącach letnich wzrósł o 71 proc. w porównaniu z okresem od kwietnia do maja.

Najlepszy czas na planowanie wakacji w tym roku?

Wysoki popyt, wzrost cen paliw i inflacja prawdopodobnie wpływają na wzrost cen lotów. Bilety z Polski w lipcu były o 42 proc. droższe niż przed latem (kwiecień, maj) i 65 proc. droższe niż w lipcu ubiegłego roku. Bilety lotnicze na urlop w sierpniu były nieco tańsze, o 8 proc., jednak najkorzystniejsze dla portfela i najwygodniejsze jest rezerwowanie wakacji na jesień.

W porównaniu z sierpniem średnia cena biletu spadła o 14 proc. na rejsy we wrześniu, loty krótkodystansowe w obrębie Europy kosztują około 320 zł, natomiast rezerwacje lotów na październik spadły o 23 proc.  Za krótkodystansowe loty można zapłacić około 230 zł. O tej porze roku podróżni mogą również liczyć na niższe ceny za noclegi i pobyt w miejscu docelowym.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony