Partner serwisu

Pierwszy na świecie certyfikat wojskowy dla bezzałogowego statku powietrznego pionowego startu

inf. pras 08.11.2021

Pierwszy na świecie certyfikat wojskowy dla bezzałogowego statku powietrznego pionowego startu
Fot. Leonardo
Bezzałogowy statek powietrzny pionowego startu AWHero RUAS (Rotary Uncrewed Aerial System) koncernu Leonardo otrzymał podstawowe certyfikaty wojskowe od włoskiej DAAA (Direzione degli Armamenti Aeronautici e per l’Aeronavigabilità), czyli Dyrekcji ds. Uzbrojenia Lotniczego i Zdatności do Lotu. Jest to pierwszy na świecie certyfikat wojskowy dla RUAS w klasie 200 kg.
Projekt, a także rozwój, produkcja i wsparcie AWHero spełniają wymagania wojskowych organów ds. zdatności do lotu, zapewniając najwyższy poziom bezpieczeństwa misji, niezawodności i dostępności dla sił zbrojnych. Certyfikacja wojskowa obejmuje operacje z pokładów okrętów i podkreśla solidność kryteriów projektowych AWHero, torując drogę do dalszego rozwoju, integracji i weryfikacji rozszerzonych zdolności zaprojektowanych i planowanych dla tego systemu. Ten certyfikat wojskowy jest również oparty na elementach uznanego na całym świecie standardu STANAG4702.Projekt AWHero opiera się na mocnych stronach i bogatym doświadczeniu firmy Leonardo w zakresie rozwoju wiropłatów, integracji systemów i pokładowych operacji śmigłowcowych. Od 2019 roku platforma prowadzi demonstracje zdolności w zakresie nadzoru morskiego na okrętach w ramach inicjatywy OCEAN2020, strategicznego programu badawczego Europejskiego Funduszu Obrony w zakresie technologii nadzoru morskiego i bezpieczeństwa morskiego, obejmującego 43 organizacje w całej Europie, działających pod kierownictwem Leonardo.

AWHero jest również oceniany w międzynarodowych przetargach. Northrop Grumman Australia i zespół Leonardo Australia zostały zakwalifikowane do przejścia do kolejnej fazy SEA129 Faza 5 programu nabycia morskiego bezzałogowego systemu lotniczego mającego na celu dostarczenie zdolności do prowadzenia wywiadu, nadzoru, rozpoznania i kierowania na cel dla Królewskiej Australijskiej Marynarki Wojennej (Royal Australian Navy - RAN). Propozycje Northrop Grumman i Leonardo wzmocnią efekty zdolności i taktycznego podejmowania decyzji podczas operacji morskich RAN.Leonardo jest jedyną firmą w Europie, która jest w stanie dostarczyć kompletne rozwiązania poprzez zaprojektowanie i rozwinięcie wszystkich elementów systemów bezzałogowych: platform, czujników, systemów misji, stacji kontrolnych, oferując zdolności w zakresie certyfikowanego niskiego ryzyka, wysokiej skuteczności i pełnej integracji. Leonardo jest kluczowym partnerem i uczestnikiem ważnych europejskich programów dronów, a wiedza i zdolności Leonardo w tym sektorze zostały szeroko zaprezentowane podczas międzynarodowych ćwiczeń. Koncern Leonardo opracował systemy i technologie bezzałogowe, w tym funkcje przeciwdronowe i systemy bezzałogowego zarządzania ruchem (UTM).

Stały rozwój i integracja najnowocześniejszych rozwiązań we wszystkich dziedzinach zdalnie pilotowanych i autonomicznych/półautonomicznych systemów i technologii jest kluczowym elementem planu strategicznego Leonardo BeTomorrow2030.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony