Partner serwisu

Pierwsza powietrzna taksówka w Dubaju w 2026 roku

Mateusz Kieruzal 19.06.2022

Pierwsza powietrzna taksówka w Dubaju w 2026 roku
fot. Embraer
Falcon Aviation Services z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, firma specjalizująca się w czarterach luksusowych, zrobiła krok w zakresie przyszłych planów mobilności w dużych miastach. Wraz z dostawami 35 maszyn, które mają się rozpocząć w 2026 roku, wprowadzi pierwsze loty turystyczne eVTOL w Dubaju z hotelu Atlantis, zlokalizowanego na sztucznej wyspie Palm Jumeirah, która kształtem przypomina palmę.
Falcon Aviation nie jest jedyną firmą, która zainteresowała się EVE. W marcu Global Crossing Airlines zamówiły 200 takich taksówek powietrznych, aby rozwijać mobilność w miastach na południu Florydy. Jednak Falcon ma nieco inne podejście do rozmieszczenia powietrznych taksówek EVE. Przewiduje się, że wartość globalnego rynku samolotów eVTOL wzrośnie z 5,41 mld dolarów w 2021 roku do 23,21 mld dolarów w 2028 roku, rosnąc w fenomenalnym tempie 23 proc. rocznie, zgodnie z szacunkami branżowymi.

Partnerstwo operatora z Dubaju z EVE pozwoli mu, jak wyjaśniono oświadczeniu, „wprowadzić pierwsze loty turystyczne eVTOL z hotelu Atlantis, The Palm w Dubaju”. Ponieważ Dubaj jest popularnym miejscem luksusowych wyjazdów turystycznych, szansa zobaczenia go z lotu ptaka w taksówce powietrznej z pewnością się sprawdzi. – Cieszymy się, że możemy współpracować z EVE i być pierwszym operatorem eVTOL w Dubaju i regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Uruchomienie tej koncepcji jest w pełni zgodne z wizją Smart Dubaj i przyczyni się do pozycjonowania Dubaju jako światowego lidera w zrównoważonym transporcie miejskim – powiedział kapitan Ramandeep Oberoi, który pełni funkcję dyrektora operacyjnego Falcon.

– Falcon aktywnie angażuje się w powstanie „miejskiej mobilności powietrznej” i zobowiązuje się do dostarczania skutecznego i zrównoważonego nowego środka transportu miejskiego oraz dostarczania społeczności lepszych i szybszych rozwiązań. Jesteśmy szczególnie dumni, że możemy zrobić nowy krok w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w projekcie, który będzie rewolucyjny dla zrównoważonej mobilności miejskiej – dodał Oberoi.

Nowy region dla EVE

W ostatnim czasie EVE, oddziału, którr działa jako spółka zależna brazylijskiego producenta samolotów Embraer, była przedmiotem zainteresowania potencjalnych operatorów eVTOL w różnych częściach świata. Jednak do tej pory, jak wspomina kapitan Oberoi, embraer jeszcze nie spenetrował rynku Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Zainteresowanie Falcona, a przynajmniej innego operatora o podobnej pozycji, było być może nieuniknione. W końcu Dubaj (a właściwie Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bliski Wschód jako całość) stał się w ostatnich dziesięcioleciach kluczowym centrum lotnictwa, będąc domem dla kilku najważniejszych na świecie lotnisk hubowych (Abu Zabi, Doha czy Dubaj) i najbardziej szanowanych linii lotniczych, takich jak Emirates, Etihad czy Qatar Airways.

– Jesteśmy podekscytowani współpracą z Falconem i ogromną szansą na umożliwienie przyszłej mobilności miejskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i uruchomienie lotów eVTOL w Dubaju. Jest to ogromne wyzwanie dla obu firm, które pomoże pozycjonować Dubaj jako lidera w na rynku miejskiej mobilności lotniczej. Globalne doświadczenie EVE, które obejmuje różne regiony na całym świecie, z pewnością przyniesie korzyści w realizacji tego projektu – stwierdził Andre Stein, drugi dyrektor generalny EVE. Ta współpraca wzmacnia zaangażowanie wysiłki EVE na rzecz bezpiecznego funkcjonowania globalnego ekosystemu miejskiej mobilności powietrznej poprzez dostarczanie agnostycznego i holistycznego portfolio rozwiązań.

Ambitne plany przewozowe

Firma Falcon z siedzibą na lotnisku Al Bateen Executive w Abu Zabi, a także wykonująca loty z międzynarodowego lotniska Al Maktoum w Dubaju, świadczy usługi czarterowe z Zjednoczonych Emiratów Arabskich do takich krajów jak Francja i Malediwy. Co ciekawe, poza luksusowymi odrzutowcami biznesowymi, linie swojej obecnej flocie mają również trzy turbośmigłowe bombardiery Dash 8-Q400. W Dubaju Falcon oferuje również turystyczne loty helikopterem, które rozpoczynają się w hotelu Atlantis, The Palm. Obecnie rocznie obsługiwanych jest 40 tys. pasażerów. Zarządzający Falconem planują podwoić tę liczbę w ciągu najbliższych pięciu lat.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony