Partner serwisu

Pięć lotnisk w Europie ze średnią powyżej 1000 operacji dziennie

Rafał Dybiński 19.05.2022

Pięć lotnisk w Europie ze średnią powyżej 1000 operacji dziennie
fot. Munich Airport
W dniach od 11 do 17 maja pięć portów na Starym Kontynencie przekroczyło barierę 1000 obsłużonych operacji lotniczych dziennie. Takie dane przekazał na Twitterze Eamonn Brennan, dyrektor generalny Eurocontrol.
Na czele stawki pozostał Amsterdam-Schiphol. Najważniejszy port Holandii obsłużył średnio 1300 operacji lotniczych każdej doby między 11 a 17 maja. To 12 proc. mniej aniżeli w tym samym okresie 2019 roku.

Na drugie miejsce awansował z trzeciego port Paryż-Charles de Gaulle. Najważniejsze lotnisko Francji obsłużyło w analizowanym tygodniu średnio 1187 startów i lądowań dziennie. To o 16 proc. mniej w odniesieniu do statystyki sprzed trzech lat.

Duży awans Stambułu

Podium klasyfikacji zamyka port w Stambule. Nad Bosforem zrealizowano między 11 a 17 maja średnio 1184 operacji lotniczych każdej doby. To oznacza wzrost o pięć proc. w porównaniu z danymi z tego samego tygodnia w 2019 roku i awans w rankingu czołówki aż o cztery pozycje.

Tuż za podium klasyfikacji znalazł się port we Frankfurcie nad Menem. Największe niemieckie lotnisko miało tylko nieznacznie słabszy wynik od tureckiego konkurenta, bowiem obsłużyło średnio 1183 operacji lotniczych dziennie. To jednak o 19 proc. mniej aniżeli w tym samym tygodniu sprzed trzech lat i spadek w klasyfikacji o dwie lokaty.

Na piątym miejscu jest port Londyn-Heathrow. Najważniejsze lotnisko Wielkiej Brytanii zrealizowało w analizowanym tygodniu średnio 1145 startów i lądowań każdej doby. To o 15 proc. mniej aniżeli w tym samym okresie 2019 roku.

Trzy hiszpańskie lotniska w "10"

Szósta lokata przypadła lotnisku Madryt-Barajas. Największy port Hiszpanii obsłużył między 11 a 17 maja średnio 991 operacji lotniczych dziennie. To spadek o 17 proc. w odniesieniu do tego samego okresu sprzed trzech lat.

Na siódmej pozycji znalazł się port w Monachium. Drugie pod względem wielkości lotnisko Niemiec zrealizowało w analizowanym tygodniu średnio 876 startów i lądowań każdej doby. To aż o 28 proc. mniej w porównaniu z tym samym tygodniem 2019 roku i spadek o dwie lokaty w rankingu.

Źródło: Eurocontrol.


Na ósmym miejscu uplasował się port w Barcelonie. Najważniejsze lotnisko Katalonii obsłużyło między 11 a 17 maja średnio 851 operacji lotniczych dziennie. To o 14 proc. mniej aniżeli w tym samym okresie sprzed trzech lat.

Na dziewiątą lokatę awansowała z czternastej Palma de Mallorca. Największy port na Balearach zrealizował w analizowanym tygodniu średnio 757 startów i lądowań dziennie. To oznacza wzrost o cztery proc. w porównaniu z danymi z tego samego tygodnia w 2019 roku.

Czołową "10" zamyka lotnisko Londyn-Gatwick. Drugi pod względem wielkości port stolicy Anglii obsłużył między 11 a 17 maja średnio 851 operacji lotniczych dziennie. To o 16 proc. mniej aniżeli w tym samym okresie sprzed trzech lat.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Statystyki pasażerskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony