Partner serwisu

PGZ i Bell chcą razem dostarczyć Polsce śmigłowiec szturmowy

Aleksander Domański 06.02.2020

PGZ i Bell chcą razem dostarczyć Polsce śmigłowiec szturmowy
fot. Andy Martinez/ USMC
W łódzkich Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 S.A. nastąpiło przekazanie listu intencyjnego w sprawie współpracy pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową a amerykańskim koncernem Bell Textron Inc. Strony zamierzają wspólnie rozwijać współpracę przy wsparciu realizowanego przez MON programu „Kruk”.
Umowa potwierdza zamiar współpracy pomiędzy firmami w przypadku zawarcia przez Bell Textron Inc. kontraktu na dostawę nowych śmigłowców szturmowych dla Sił Zbrojnych RP. W przypadku wyboru śmigłowca AH-1Z „Viper” w ramach programu „Kruk” Polska Grupa Zbrojeniowa i jej spółki zależne, w szczególności łódzkie WZL-1, które może stać się polskim centrum kompetencyjnym w zakresie utrzymania, napraw, modyfikacji i modernizacji tych maszyn.

– Polska Grupa Zbrojeniowa współpracuje z czołowymi światowymi koncernami zainteresowanymi udziałem w polskich programach śmigłowcowych. Chcemy maksymalnie wykorzystać potencjał techniczny i intelektualny spółek PGZ i nawiązać stałą, długofalową współpracę z wybranym przez MON partnerem zagranicznym. Rozwijanie kompetencji związanych z obsługą i modernizacją nowych, produkowanych przez zachodnie koncerny, typów śmigłowców i samolotów  jest elementem trwającego procesu strategicznej reorientacji spółek naszej domeny lotniczej – powiedział Wojciech Netkowski, dyrektor programów śmigłowcowych w PGZ S.A.

Podjęte wspólnie działania mają służyć uzyskaniu przez Polskę zdolności we wsparciu produkowanych przez amerykański koncern śmigłowców. List intencyjny określa ramowe zasady współpracy pomiędzy PGZ a Bell w celu zidentyfikowania i przygotowania konkretnych, korzystnych dla obu stron projektów przemysłowych.

– Bell oczekuje z niecierpliwością współpracy z PGZ i WZL-1 w celu dostarczenia zdolności i długoterminowego zaangażowania w Polsce w ramach programu „Kruk”. Bell gratuluje Polsce odważnej decyzji o zakupie samolotów F-35.  Oczekujemy, że pomożemy Polsce stworzyć takie same zdolności do dominacji w bitwie powietrzno-lądowej, jak posiada Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (USMC) – jedyna służba wojskowa na świecie wykorzystująca zarówno myśliwce F-35, jak i śmigłowce AH-1Z – stwierdził Joel Best, dyrektor ds. europejskich programów wojskowych w Bell.

Nie jest to początek współdziałania obu podmiotów. W lipcu 2017 roku PGZ i Bell Helicopter z grupy Textron podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie platform m.in. śmigłowca wielozadaniowego UH-1Y Venom.  Należy dodać, że AH-1Z i UH-1Y powstały wspólnie w ramach programu modernizacyjnego H-1 dla USMC i współdzielą 85 proc komponentów i podzespołów. Podobne porozumienie dotyczące współpracy przemysłowej przy śmigłowcach AH-1Z, spółka Bell podpisała z rumuńską grupą ROMARM i resortem obrony tego kraju w sierpniu 2017 roku.

Jak przypomina portal milmag.pl, w maju 2016 zawarto porozumienie pomiędzy PGZ a konkurencyjną spółką Boeing, oferującą śmigłowce AH-64E Apache Guardian. Wcześniej, w marcu pojawiły się informacje o prowadzonych negocjacjach pomiędzy spółkami Bell Textron a należącymi wówczas do spółki Sikorsky Aircaft Corp. zakładami PZL-Mielec w sprawie ewentualnego uruchomienia montażu końcowego AH-1Z w Polsce. Po zakupie właściciela zakładów przez Lockheed Martin, negocjacje nie doczekały się pozytywnego finału.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony