Partner serwisu

PAŻP: Sąd uznał obniżenie kwoty bazowej za zasadne

simetra 25.05.2021

PAŻP: Sąd uznał obniżenie kwoty bazowej za zasadne
fot. PAŻP
Spadek ruchu lotniczego oraz znaczące pogorszenie się sytuacji finansowej Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej są zasadną przyczyną wypowiedzenia warunków płacy przez PAŻP – uznał w poniedziałek (24 maja) Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach. Wyrok nie jest prawomocny, a każdej ze stron przysługuje prawo wniesienia od niego apelacji do Sądu Okręgowego
Sąd, oddalając powództwo o przywrócenie dotychczasowych warunków płacy, potwierdził zgodność z prawem oraz zasadność obniżenia kwoty bazowej dla wynagrodzeń na rok 2021 do poziomu 6,5 tys. złotych.

Jak informuje PAŻP, w ustnym uzasadnieniu orzeczenia sąd wskazał, że w jego ocenie pracodawca podjął właściwe działania, chroniąc miejsca pracy oraz płynność finansową. Sąd podzielił przy tym w pełni stanowisko pracodawcy i przyznał, że działał on prawidłowo w sposób zgodny z Regulaminem Wynagradzania i przepisami prawa powszechnego. W opinii sądu prawidłowo został także przeprowadzony proces grupowych wypowiedzeń zmieniających oraz indywidualna konsultacja zamiaru wypowiedzenia warunków płacy w postaci dwukrotnego zapytania ZZKRL. Sąd nie dopatrzył się także żadnego naruszenia przez PAŻP przepisów kodeksu pracy w zakresie dotyczącym dyskryminacji pracowników ani żadnych innych błędów formalnych.

Decyzja o obniżeniu kwoty bazowej zapadła w maju 2020 roku. Takie działanie nie wymagało zgody związków zawodowych, z którymi wcześniej dyskutowano również o innych rozwiązaniach. Zmniejszenie kwoty bazowej, od której liczone będą wszystkie wynagrodzenia w PAŻP, w praktyce oznacza obniżenie wynagrodzeń wszystkich pracowników. Wcześniej kwota bazowa w PAŻP wynosiła 8,5 tys. złotych.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony