Partner serwisu

PAŻP podsumowała operacje dronowe. Najwięcej zgłoszeń w sierpniu

Redakcja/inf. pras. 28.02.2021

PAŻP podsumowała operacje dronowe. Najwięcej zgłoszeń w sierpniu
fot. Maciej Włodarczyk
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zaprezentowała raport ze statystykami lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w krajowej przestrzeni w 2020 roku. Liczba misji skoordynowanych w systemie PansaUTM w zasięgu wzroku operatora (VLOS) wyniosła 12701, a poza zasięgiem wzroku operatora (BLVOS) 639.
Natomiast liczba misji skoordynowanych manualnie (przed operacyjnym wdrożeniem PansaUTM na kolejnych TWR) w ubiegłym roku wyniosła 949 dla VLOS i 143 dla BVLOS. Całkowita liczba zgłoszeń (checkinów) w aplikacji DroneRadar za 2020 oku., to 296112. W ubiegłym roku wydano także 143 depesze NOTAM dot. lotów BVLOS. Największą liczbę operacji dronowych w polskiej przestrzeni powietrznej odnotowano pod koniec III kwartału i w IV kwartale ubiegłego roku: we wrześniu (1540), w październiku (1682), w listopadzie (1567) oraz w grudniu (1407).Natomiast największa liczba zgłoszeń (check-in’ów) w aplikacji DroneRadar przypadała na okres letni: czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Najwięcej zgłoszeń wykonano w tej aplikacji w sierpniu 2020 r.- było to dokładnie 45882. Liczba misji skoordynowanych przez PAŻP manualnie, wraz z wdrażaniem systemu PansaUTM na kolejnych wieżach, sukcesywnie malała.

System PansaUTM zwyciężył w dwóch kategoriach konkursu ATM Awards 2020, zorganizowanym przez europejskie magazyny Air Traffic Management i Unmanned Airspace. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej 12 lutego br. otrzymała główną nagrodę ATM Awards 2020 oraz pierwsze miejsce w kategorii “Projekty ANSP UTM”.

Sukcesywnie wdrażany od 2 marca 2020 r. system PansaUTM jest podstawą rozwoju w Polsce koncepcji U-Space zakładającej bezpieczną i efektywną integrację lotów załogowych (SP) i bezzałogowych statków powietrznych (BSP). To pierwszy i dotąd jedyny w Europie wdrożony operacyjnie system bazujący na cyfrowej koordynacji lotów BSP oraz cyfrowym zarządzaniu wnioskami i zezwoleniami na takie loty.Na PansaUTM składają się autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP oraz część systemowa zintegrowana z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją mobilną Droneradar. System ten pozwala m.in. na szybką, cyfrową, niewerbalną komunikację pomiędzy kontrolerami ruchu lotniczego i operatorami dronów. W lutym 2021 roku została wdrożona operacyjnie PansaUTM w wersji 1.2. Zawiera ona liczne nowe funkcje dla pilotów BSP oraz dla kontrolerów ruchu lotniczego i informatorów służby informacji podwietrznej, m.in. funkcję tak zwanych automatycznych zezwoleń dla najczęściej latających pilotów czy specjalne funkcje dla służb porządku publicznego. System PansaUTM został już operacyjnie wdrożony na wszystkich aktywnych wieżach kontroli lotniska i sektorach służby informacji powietrznej w całej Polsce.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony