Partner serwisu

PAŻP odpowiada na zarzuty związkowców i zapowiada działania prawne

Redakcja/inf. pras. 02.03.2021

PAŻP odpowiada na zarzuty związkowców i zapowiada działania prawne
fot. PAŻP
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zapowiada działania prawne w stosunku do Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZKRL), który złożył wcześniej doniesienie do prokuratury dotyczące utrudniania działalności związkowej przez kierownictwo PAŻP. Według doniesień ZZKRL zwolniony został nawet chroniony prawem członek związku. PAŻP stanowczo zaprzecza tym informacjom.
ZZKRL twierdzi, że pracę stracił kontroler z ponad 25-letnim stażem, który wcześniej alarmował o łamaniu procedur bezpieczeństwa w PAŻP. – Zwolniony pracownik w 2012 roku pełnił funkcję Specjalisty ds. Operacyjnego Zarządzania Bezpieczeństwem w Ruchu Lotniczym i uzgadniał analizę bezpieczeństwa dotyczącą pracy na połączonych stanowiskach, o której głośno było w ostatnim czasie w mediach. Gdy PAŻP z początkiem pandemii zaczęła na szeroką skalę stosować SPO (Single Person Operations) wskazywał on na uchybienia, niezgodności z akceptowaną przez siebie w przeszłości analizą i wynikające z tego potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego – ujawnił przedstawiciel związkowców.

ZZKRL przypomniał również, że w listopadzie ubiegłego roku, kiedy w PAŻP problemy z wdrożeniem SPO i liczne nieprawidłowości, które temu towarzyszyły były już wśród pracowników wiedzą powszechną, firma na podstawie wątpliwych i niepotwierdzonych zarzutów, wręczyła wypowiedzenie temu działaczowi związkowemu. – Przez ostatnie trzy miesiące przedstawiciele pracowników starali się w sposób polubowny odwieść p.o. prezesa PAŻP od zamiaru bezprawnego rozwiązania stosunku pracy z zasłużonym kontrolerem. W tym celu związkowcy odbyli szereg rozmów i zainicjowali liczne spotkania z kierownictwem PAŻP. Podejmowane przez strony negocjacje do ostatniego dnia dawały nadzieję na pozytywne zakończenie – zaznaczył jeden z przedstawicieli ZZKRL. Według związkowców wszystko zmieniło się, gdy w ostatnich tygodniach, do tej pory nieznane na zewnątrz problemy Agencji, zaczęły wypływać na światło dzienne za sprawą licznych publikacji medialnych. Nagła zmiana nastawienia pracodawcy, zerwanie rozmów i ostatecznie bezprawne zwolnienie działacza związkowego ma z tym bezpośredni związek. Jaka jest odpowiedź na zarzuty?

"Polska Agencja Żeglugi Powietrznej reaguje na wszelkie przejawy działania na szkodę Agencji i bezpieczeństwa w ruchu lotniczym, wyciągając konsekwencje w przypadku naruszenia obowiązujących przepisów, bez względu na grupę zawodową czy przynależność związkową danego pracownika" – podkreślono na początku oświadczenia, które nadesłano do redakcji Rynku Lotniczego.

"Nieprawdą jest natomiast, jakoby Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zwolniła chronionego prawem członka związku zawodowego, który rzekomo miał alarmować o łamaniu procedur bezpieczeństwa w Agencji. Choć z informacji rozpowszechnianych przez ZZKRL nie wynika o jaką osobę chodzi, możemy stwierdzić z całą pewnością, że dane tam wskazane nie odpowiadają stanowi faktycznemu i prawnemu zgodnie z wiedzą posiadaną przez Agencję" – broni się PAŻP.

"W związku z rozpowszechnianymi przez ZZKRL nieprawdziwymi informacjami naruszającymi dobra prawnie chronione Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, PAŻP podejmie działania prawne mające na celu ochronę interesów Agencji" – zapowiedziano w podsumowaniu oświadczenia.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony