Partner serwisu

PAŻP na światowych targach branżowych WAC 2021

inf. pras 24.10.2021

PAŻP na światowych targach branżowych WAC 2021
fot. PAŻP
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będzie reprezentować Polskę na rozpoczynającym się we wtorek Światowym Kongresie Ruchu Lotniczego World ATM Congress w Madrycie. Głównym punktem polskiej oferty na największych światowych targach branży będzie system PansaUTM – pierwszy i jedyny w Europie wdrożony operacyjnie system koordynujący loty dronów.
PAŻP wraz z firmą Indra, światowym liderem rozwiązań technologicznych dla lotnictwa, zainicjuje w stolicy hiszpańskiej Kastylii współpracę w ramach kluczowego w budowaniu Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej projektu iNM.

Prezentacja nowoczesnych rozwiązań w ruchu bezzałogowych statków powietrznych będzie jednym z najważniejszych punktów kongresu dla Polski. Prezes PAŻP przedstawi dokonania ekspertów Agencji w tym zakresie i opowie o sukcesach związanych z wdrożeniem operacyjnym PansaUTM. Coraz więcej gałęzi polskiej gospodarki jest zainteresowanych wykorzystaniem tej technologii, co wiąże się rozwojem poszczególnych branż. Jak wynika z szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego, korzyści wynikające z wykorzystania dronów, przekroczą 576 miliardów złotych.

– To co jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawało się science fiction na miarę XXIII wieku, zaczyna być naszą rzeczywistością – powiedział Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, który podkreślił, że Polska wyprzedziła Europę o kilka lat w przygotowaniu do wykorzystywania dronów na szeroką skalę. Stąd hasło przewodnie prezentacji „We are the drone revolution”, które ma zachęcić światową społeczność do sprawdzenia, jak Polska i jej system PansaUTM rewolucjonizuje ruch bezzałogowców.

Wzrost zainteresowania dronami jest w Polsce znaczący – w ciągu jednego roku liczba operacji lotniczych z ich wykorzystaniem niemal podwoiła się, a liczba licencjonowanych operatorów BSP wzrosła o ponad 250 procent. Prezes PAŻP Janusz Janiszewski, który poprowadzi prezentację, przekonuje, że jest to ogromny potencjał do wykorzystania. Tę część przestrzeni powietrznej, jego zdaniem, należy w odpowiedni sposób przygotować, by wykorzystanie dronów na szeroką skalę było jeszcze bardziej bezpieczne, a w konsekwencji powszechne. Niespełna miesiąc temu podpisano list intencyjny dot. wykorzystania dronów w rolnictwie. Dzięki współpracy PAŻP, ARMiR i KOWR w niedalekiej przyszłości drony będą wykorzystywane do oceny obszarów rolnych, monitorowania jakości upraw, czy szacowania strat wynikających z suchy lub podtopień.

Kolejnym istotny puntem dla Polski podczas World ATM Congress w Madrycie będzie podpisanie umowy z firmą Indra, światowym liderem rozwiązań technologicznych dla lotnictwa i największym wykonawcą europejskiego projektu cyfryzacji systemów zarządzania ruchem powietrznym. Obok firm technologicznych, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będzie jedyną agencją na świecie, zaangażowaną w ten projekt A jej eksperci będą świadczyć usługi w zakresie know-how. To oni od kilku lat współpracują ze specjalistami hiszpańskiej Indry nad systemem nowej generacji iTEC.

Jego główną myślą technologiczną jest budowa jednolitego, europejskiego nieba i cyfryzacja przestrzeni powietrznej, która pozwoli na szybsze i bardziej dokładne przetwarzanie danych. Samoloty będą zobrazowane na trajektoriach 4D, co wiąże się m.in. z wcześniejszym ostrzeżeniem na wypadek zagrożenia. To kluczowe rozwiązania przy obserwowanym przed pandemią wzroście liczby operacji lotniczych. Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL), która dba o bezpieczeństwo na unijnym niebie, prognozuje, że ta tendencja powróci wraz z odejściem ograniczeń sanitarnych. W tym kontekście, jej obecne systemy wydają się być przestarzała i wymagają wymiany na zaawansowane rozwiązania.

Światowy Kongres WAC 2021 w Madrycie potrwa trzy dni. Jego początek zaplanowany jest na 26 października 2021 roku.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony