Partner serwisu

PAŻP i Lotnisko Chopina wyróżnione za system A-CDM

Redakcja/inf. pras. 27.06.2021

PAŻP i Lotnisko Chopina wyróżnione za system A-CDM
fot. PAŻP
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Lotnisko Chopina zostali wyróżnieni za system A-CDM (Airport Collaborative Decision Making) na stołecznym lotnisku. 22 czerwca „Gazeta Bankowa” wyłoniła zwycięzców swoich konkursów technologicznych TechnoBiznes. Podczas uroczystej gali zostały wręczone statuetki, medale i dyplomy przedstawicielom wyróżnionych firm.
W kategorii Przemysł 4.0 przyznano dwa wyróżnienia w tym właśnie jedno dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Lotniska Chopina w Warszawie za system A-CDM (Airport – Collaborative Decision Making), będący przełomem w zarządzaniu ruchem lotniczym, który umożliwia wymianę informacji pomiędzy wszystkimi podmiotami lotniczymi i optymalne planowanie ruchu lotniczego na europejskim niebie.

To już kolejne wyróżnienie dla PAŻP w tym roku. W styczniu br. Polski system do koordynacji lotów PansaUTM zwyciężył w dwóch kategoriach konkursu ATM Awards 2020, zorganizowanym przez europejskie magazyny Air Traffic Management i Unmanned Airspace. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej otrzymała główną nagrodę ATM Awards 2020 oraz pierwsze miejsce w kategorii “Projekty ANSP UTM”.

Stworzone przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej i Lotnisko Chopina, we współpracy z LS Airport Services, WELCOME i PLL LOT rozwiązanie zakończyło z powodzeniem testy międzynarodowe i 29 października 2020 roku zostało przyłączone do europejskiej sieci zarządzania ruchem lotniczym. Dzięki pełnemu uruchomieniu A-CDM na Lotnisku Chopina, port ten dołączył do elitarnego grona europejskich lotnisk wyposażonych w pełny A-CDM.

Usprawniło to tym samym działanie całej europejskiej sieci lotniczej, obsługującej każdego roku aż kilkanaście milionów lotów. Jej funkcjonowanie opiera się na płynnej i sprawnej wymianie informacji pomiędzy służbami ruchu lotniczego, agentami obsługi naziemnej oraz przewoźnikami lotniczymi, co pozwala na optymalne planowanie ruchu lotniczego na europejskim niebie. Zajmuje się tym instytucja EUROCONTROL – Network Manager (NM), która zbiera dane lotnicze, przetwarza je i ustala regulacje ruchu lotniczego, tzw. sloty. A-CDM to korzyść dla pasażerów, podmiotów lotniczych i środowiska naturalnego oraz polski wkład w usprawnienie europejskiej sieci.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotnisko Chopina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony