Partner serwisu

PAŻP dyscyplinarnie zwolnił kontrolera. „To wina pracownika”

Redakcja 30.03.2021

PAŻP dyscyplinarnie zwolnił kontrolera. „To wina pracownika”
fot. PAŻP
W ostatnich dniach media obiegła informacja, jakoby Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zwolniła dyscyplinarnie przewodniczącego Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, Franciszka Teodorczyka. „Doszło do rozwiązania umów bez wypowiedzenia z winy pracownika z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych” – broni się PAŻP.
O zwolnieniu kontrolera poinformował Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Zdaniem organizacji doszło do tego z „pogwałceniem wszelkich przepisów prawa”. Franciszek Teodorczyk alarmował, że wprowadzony rok temu system pracy jednego kontrolera zagraża bezpieczeństwu na polskim niebie.

Do zarzutów odniosła się Agencja. „W dniu 29 marca 2021 roku doszło do zmniejszenia stanu osobowego pracowników Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, z przyczyn nie leżących po stronie pracodawcy. Doszło do rozwiązania umów bez wypowiedzenia z winy pracownika z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Było to w pełni zasadne i zgodne z prawem” – poinformował PAŻP. Agencja zastrzegła, że nie może się jednak odnieść szczegółowo do przyczyn decyzji, gdyż dotyczą one „sfery prywatnej poszczególnych byłych pracowników i mogą być przedmiotem postępowań sądowych”.

Informacje o zwolnieniu Franciszka Teodorczyka podał Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Teodorczyk został zwolniony, mimo, iż jako szefa związku zawodowego chroni go przed tym Kodeks pracy. PAŻP twierdzi jednak, że organizacja utraciła swoje uprawnienia. „W dokumentacji przedkładanej przez zarząd ZZKRL ujawniono rażące braki, które spowodowały utratę przez ten związek uprawnień zakładowej organizacji związkowej w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej”.

PAŻP ustalił bowiem, że półroczne informacje związkowe składane od początku 2019 roku, obarczone są błędami formalnymi a w konsekwencji czego są nieważne i nie wywołują skutków prawnych. „W przypadku gdy dana organizacja związkowa łamie przedmiotowe zasady, to może to skutkować np. brakiem skutecznego złożenia informacji półrocznej, co w konsekwencji oznacza że taka organizacja związkowa traci uprawnienia zakładowej organizacji związkowej w PAŻP” – napisała Agencja.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony