Partner serwisu

Pandemia szansą dla technologicznego rozwoju lotnictwa?

ZDG TOR 14.09.2020

Pandemia szansą dla technologicznego rozwoju lotnictwa?
fot. PAŻP
Czy głęboka recesja, w której znalazł się rynek lotniczy w wyniku pandemii i lockdownu może stanowić szansę do realizacji skoku technologicznego w lotnictwie? Na ten temat, już we wtorek, 15 września o godzinie 10 czasu środkowoeuropejskiego będą rozmawiać zastępca dyrektora zarządzania siecią w Eurocontrol, Razvan Bucuroiu; prezes zarządu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Janusz Janiszewski; dyrektor generalny rumuńskiej Romatsa, Valentin Cimpuieru oraz Rafael Gallego, Dyrektor ATM w firmie Indra Sistemas.
Uczestnicy debaty podzielą się przemyśleniami na temat tego, jaką strategię najlepiej przyjąć w czasie kryzysu, kiedy można się spodziewać powrotu do normalności oraz jak przygotowują się do walki z kryzysem.

– Jesteśmy przekonani, że spadek ruchu lotniczego jest okresowy i po wygaśnięciu pandemii, stopniowo natężenie lotów będzie rosło, powracając w ciągu kilku lat do wolumenu sprzed lockdownu – mówi Michał Kudła, dyrektor w Zespole Doradców Gospodarczych TOR. – Można to porównać do sytuacji na drogach kiedy remonty nawierzchni wykonuje się w wakacje lub weekendy. W przestrzeni powietrznej również stoimy przed szansą, żeby wykorzystać okres mniejszego natężenia ruchu do skoku technologicznego, który ułatwi wdrożenie koncepcji Jednolitego Europejskiego Nieba, zarządzanie ruchem dronów i pozwoli ograniczyć nawet o 20 proc. emisję generowaną przez samoloty poruszające się po zbyt długich trasach.

– Dane statystyczne Eurocontrol wskazują, że w pierwszej połowie sierpnia, czyli już po rozluźnieniu restrykcji w transporcie powietrznym i w środku okresu wakacyjnego, ruch lotniczy w całej europejskiej sieci był na poziomie średnio o 55 proc. niższym niż w roku ubiegłym. W Polsce, porównując sezon letni 2019 i 2020, mówimy o spadku rzędu 60-70 proc. – mówił Janusz Janiszewski, prezes PAŻP, cytowany w rozmowie z PAP.

Debata, w języku angielskim będzie transmitowana on-line na stronie głównej rynek-lotniczy.pl i rozpoczyna cykl rozmów w ramach Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się w formule hybrydowej – w piątek 18 września, w Warszawie i on-line.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PLL LOT
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony