Partner serwisu

Pakistan doczekał się nowego lotniska. Planowana data otwarcia to 20 kwietnia

Justyna Urbaniak 03.04.2018

Pakistan doczekał się nowego lotniska. Planowana data otwarcia to 20 kwietnia
Fot. Islamabad International Airport
Pakistański Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że nowo wybudowany Międzynarodowy Port Lotniczy Islamabad (IIAP) zainauguruje swoją działalność 20 kwietnia. Projekt pierwotnie miał zostać ukończony w 2015 roku.
Urząd wezwał wszystkie zainteresowane strony do rozpoczęcia procedury sprawnego przeniesienia wszystkich działań z międzynarodowego portu lotniczego Benazir Bhutto (BBIAP) na nowe lotnisko przed 20 kwietnia. Oznacza to, że po trzech latach od pierwotnie wyznaczonego terminu, nowe pakistańskie lotnisko będzie mogło rozpocząć swoją działalność. Tym samym Benazir Bhutto Airport zakończy swoją działalność.

Ostatnia wyznaczona przez rząd data uruchomienia lotniska to 14 sierpnia 2017 roku. Nie udało się jej dotrzymać ze względu na wiele nieprawidłowości i opóźnienia w budowie obiektu.

Opublikowany 27 sierpnia raport audytora generalnego na lata 2016-2017 pokazał masowe nieprawidłowości w budowie nowego lotniska, w tym nieregularne przydzielanie pracy niekwalifikującym się wykonawcom, z naruszeniem zasad powodujących straty w miliardach rupii na rzecz skarbu państwa.

Audytor generalny Pakistanu stwierdził również naruszenie wytycznych, dotyczących zarządzania projektami Komisji Planistycznej, w tym przepisów Urzędu Zamówień Publicznych w kilku projektach. Raport został niedawno przedstawiony w parlamencie.

Po uruchomieniu Islamabad Airport będzie pierwszym lotniskiem typu greenfield w Pakistanie, a także pierwszym przystosowanym do obsługi Airbusa A380. Zbudowane na powierzchni 14,45 km kw. lotnisko ma dwa pasy startowe. W pierwszym etapie port ma obsługiwać 15 mln pasażerów rocznie. W kolejnym etapie przewiduje się rozbudowę, która umożliwi obsługę 25 mln podróżnych w ciągu roku. Dodatkowo Urząd Lotnictwa Cywilnego Pakistanu nabył 11,46 km kw. gruntów pod budowę trzeciej drogi startowej na lotnisku.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony