Partner serwisu

Konflikt w PAŻP: Porozumienie coraz bliżej? Optymistyczne komunikaty na koniec dnia (aktualizacja)

Łukasz Malinowski 27.04.2022

Konflikt w PAŻP: Porozumienie coraz bliżej? Optymistyczne komunikaty na koniec dnia (aktualizacja)
fot. PAZP
Późnym wieczorem strony sporu wydały także wspólny komunikat mówiący o tym, że w czwartek powinno zostać ustalone wspólne stanowisko w sprawie dwóch propozycji porozumienia przedstawionych przez PAŻP. Wcześniej PAŻP poinformował, że są już wdrażane wszystkie postulaty zgłoszone przez związkowców w zakresie doskonalenia procedur bezpieczeństwa.
W środę wieczorem (27 kwietnia) Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) i Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZKRL) wydały kolejne wspólne oświadczenie. Wydaj się, że tym razem jest ono bardziej optymistyczne niż w dniach poprzednich.

W komunikacie możemy przeczytać, że Pracodawca przedstawił dwie propozycje porozumienia ze stroną społeczną. Poinformowano, „że jeszcze dziś do późnych godzin wieczornych będą trwały wspólne prace nad zgłoszonymi propozycjami. Strony dążą do ustalenia w dniu 28.04.2022 r. (czwartek) wspólnego stanowiska. 2. Kolejne spotkanie odbędzie się dnia 28.04.2022 r. (tj. czwartek) o godz. 09.00” – czytam w dokumencie.

W dość optymistycznym tonie o obecnym stanie rozmów pisała w mediach społecznościowych także reprezentująca ZZKRL Anna Garwolińska.


Wcześniej tego samego dnia Agencja poinformowała, że zgodnie z obowiązującą w lotnictwie zasadą stałego dążenia do doskonalenia procedur bezpieczeństwa i praktyk operacyjnych PAŻP wdraża 24 postulaty sformułowane przez Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZKRL).

– W ostatnich tygodniach funkcjonujemy w sytuacji szczególnej, ale niezależnie od tego wszystkim nam w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie w ruchu lotniczym. Dlatego, gdy tylko pojawiły się konkretne postulaty działań, mogących udoskonalić naszą działalność w zakresie bezpieczeństwa, zaakceptowaliśmy je i wprowadziliśmy do realizacji – mówi Anita Oleksiak Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

PAŻP podkreśla, że zobowiązana jest przestrzegać standardów ustanowionych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego i Komisję Europejską. Jest też nadzorowana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego. „Postępowanie w zgodzie, a w określonych obszarach, przewyższanie norm ustanowionych przez te organizacje jest zadaniem, jakie przyjęła Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Dlatego, działające w nowym składzie Kierownictwo PAŻP rozpoczęło niezwłoczne wdrażanie postulatów dotyczących między innymi, ograniczania jednoosobowych obsad, weryfikacji tzw. pojemności sektorowych, określających, ile samolotów jednocześnie mają do prowadzenia kontrolerzy w jednej chwili czy przywrócenia pełnej obsady Senior Kontrolerów także w nocy” – napisano w komunikacie agencji.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony