Partner serwisu

Ostatni transport medyczny od Dominiki Kulczyk wylądował w Poznaniu

Emilia Derewienko 28.04.2020

Ostatni transport medyczny od Dominiki Kulczyk wylądował w Poznaniu
fot. Tomasz Dassuj
Kolejne dwa transporty środków ochronnych przyleciały do Portu Lotniczego Poznań-Ławica – czwarty i zarazem ostatni z nich wylądował na lotnisku w poniedziałek wieczorem. Łącznie z Chin do stolicy Wielkopolski dotarło 57 ton sprzętu wartego 20 mln zł.
Środki ochrony osobistej zostały kupione za 20 mln zł, które Kulczyk Foundation przekazała na specjalny fundusz pomocowy w ramach Fundacji Lekarze Lekarzom przy Naczelnej Izbie Lekarskiej.

Dzięki temu z Guangzhou Baiyun International Airport (Port Lotniczy Kanton) na Lotnisko Ławica w Poznaniu przyleciało łącznie 1 mln masek chirurgicznych, 1,5 mln masek FFP2 N95, 100 tys. kombinezonów i po tyle samo gogli oraz przyłbic.

Sprzęt waży razem prawie 57 ton, dlatego został podzielony na cztery dostawy. Pierwsza z nich wylądowała w Poznaniu 15 kwietnia, ostatnia – 27 kwietnia. Wszystkie dostawy przyleciały do Poznania Boeingami 787 Dreamliner, a przewoźnikiem był LOT Cargo.

– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tak skomplikowanego logistycznie przedsięwzięcia – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – To najlepszy dowód na to, że poznaniacy potrafią w potrzebie działać razem i bez zbędnych demonstracji. Dzięki tym czterem dostawom, które przyleciały na Ławicę, pracownicy ochrony zdrowia w całej Polsce będą mogli skuteczniej walczyć z wirusem – podsumował.

Cały sprzęt był i będzie rozdzielany pomiędzy czynnych zawodowo lekarzy w każdej izbie w kraju. Korzystać z niego będą ci, którzy są na pierwszej linii frontu walki z wirusem: lekarze, pielęgniarki i ratownicy. Miasto Poznań użyczyło bezpłatnie halę targową dla składowania dostaw, a organizacje przedsiębiorców pomogły w jego dystrybucji do szpitali i placówek medycznych wskazanych przez Fundację i Okręgowe Izby Lekarskie.

Samorząd lekarski w Wielkopolsce ma otrzymać ponad 70 tys. maseczek chirurgicznych, ponad 100 tys. masek typu FFP2 N95, ponad 7,5 tys. kombinezonów oraz ponad 7 tys. gogli.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo