Partner serwisu

Orkan nad Europą przyniósł rekord przelotu nad Atlantykiem

Aleksander Domański 11.02.2020

Orkan nad Europą przyniósł rekord przelotu nad Atlantykiem
fot. youtube
Huraganowe wiatry powalają drzewa, zrywają dachy czy niszczą linie energetyczne. Obecnie szalejący orkan, który uderzył w północną Europę, powoduje setki odwołań lotów. Przyniósł on jednak również ciekawy rekord. Boeing 747 należący do British Airways przyleciał z Nowego Jorku do Londynu 80 minut przed czasem.
Samolot wyruszył z lotniska JFK w Nowym Jorku o godzinie 18:21 i wylądował na Heathrow o godzinie 4:47 czasu uniwersalnego. Maszyna lecąca w strudze orkanu potrafiła rozpędzić się do prędkości 1 327 km/h. Podróż między miastami oddalonymi od siebie w linii prostej o 5 577 km trwała 4 godziny i 56 minut. Średnio pokonanie tej trasy zajmuje 6 godzin i 13 minut. To najszybszy przelot samolotem odrzutowym, jaki zarejestrowano. Wszystko za sprawą wiatru tylnego wiejącego ze stałą prędkością ponad 402 kilometrów na godzinę.

– Zawsze stawiamy bezpieczeństwo wyżej niż rekordy prędkości, ale nasi świetnie wytrenowani piloci w pełni wykorzystali panujące warunki i dowieźli klientów do Londynu dużo przed planowanym czasem – skomentował całą sprawę przedstawiciel British Airways w wypowiedzi dla CNN.

Były pilot i ekspert lotniczy Alastair Rosenschein przyznał w wypowiedzi dla BBC, że samolot osiągnął „fenomenalną prędkość”. Specjalista wyjaśnił, że cała sztuka polega na umieszczeniu maszyny w centrum strumienia wiatru.

Współczesne samoloty odrzutowe poruszają się z prędkością około 85 proc. prędkości dźwięku. Niedzielny lot British Airways teoretycznie przekroczył barierę 1 225 km/h, czyli był szybszy od dźwięku. W rzeczywistości jednak nic takiego się nie stało, ponieważ rzeczywistą barierę przesuwa szybko poruszające się powietrze.

Doskonałe warunki do lotów z Ameryki do Europy wykorzystali też i inni piloci. Aż trzy samoloty pobiły w niedzielę rekord przelotu nad Atlantykiem, który od 2018 roku należał do maszyny należącej do Norwegiana. Wynosił on 5 godzin i 13 minut. O minutę gorszy od 747 BA był A350 innej brytyjskiej linii Virgin. O trzy minuty zaś inny samolot tego samego przewoźnika.

Bezwzględny rekord transatlantyckiego połączenia pasażerskiego należy do Concorde latającego w barwach British Airways, który w 1996 roku pokonał trasę w 2 godziny 52 minuty i 59 sekund – osiągając maksymalną prędkość 1 350 km/h. Był to jednak samolot turboodrzutowy i został zaprojektowany tak, by być szybszym od dźwięku.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony