Partner serwisu

Opozycja chce zakazu lotów dla Air China

Emilia Derewienko 05.03.2020

Opozycja chce zakazu lotów dla Air China
fot. Piotr Bożyk
Z powodu epidemii koronawirusa, posłowie opozycji z Michałem Szczerbą na czele zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego o całkowite zablokowanie połączeń wykonywanych przez chińskiego przewoźnika. Na Lotnisku Chopina nadal lądują bowiem samoloty Air China z Pekinu.
Polskie Linie Lotnicze LOT zadecydowały już pod koniec stycznia o czasowym zawieszeniu połączeń do Chin. Wczoraj (4 marca) informowaliśmy, że narodowy przewoźnik przedłużył stan zawieszenia połączeń do Pekinu – nie będzie ich wykonywał aż do 25 kwietnia. Loty kontynuuje jednak chiński przewoźnik Air China, który wykonuje połączenia bezpośrednio z Pekinu. Kolejny rejs przewoźnika do Warszawy zaplanowany został na 20 marca.

Temu z kolei stanowczo sprzeciwia się opozycja. Poseł Michał Szczerba (KO) zaapelował już w tej sprawie za pośrednictwem Twittera do premiera Mateusza Morawieckiego, odwołując się do Prawa Lotniczego.Do wpisu dołączył odpis z KPRM. Interpelację ma rozpatrzyć Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, do którego pismo zostało skierowane.

Decyzja o zamknięciu przestrzeni powietrznej może zostać podjęta jedynie przez Radę Ministrów, co wynika z art. 119 ustawy Prawo lotnicze, który w punkcie drugim mówi m.in. o możliwości wprowadzenia zakazu i ograniczeń w ruchu lotniczym ze względu na ważny interes polityki zagranicznej, względy obronności i bezpieczeństwa czy ważny interes gospodarczy Rzeczpospolitej Polskiej. Sama informacja o wprowadzeniu ograniczeń i zakazu lotów jest przekazywana użytkownikom przestrzeni powietrznej poprzez służby żeglugi powietrznej w depeszy NOTAM.

Dodajmy, że LOT podjął w środę (4 marca) decyzję o zawieszeniu połączeń także do Seulu w Korei Południowej – na razie do dnia 8 kwietnia. Ograniczył również rejsy do Włoch. Jest to jednak decyzja przewoźnika, a nie wynikająca z decyzji na szczeblu rządowym. Na taki krok nie zdecydowała się żadna z chińskich linii lotniczych – ograniczają one jedynie liczbę lotów na poszczególnych kierunkach. Więcej o wpływie koronawirusa na branżę lotniczą piszemy w specjalnym wątku: Covid. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo
</