Partner serwisu

Oficjalnie: Wizz Air Abu Dhabi wznowi loty do Rosji

Mateusz Kieruzal 09.08.2022

Oficjalnie: Wizz Air Abu Dhabi wznowi loty do Rosji
fot. Wizz Air Abu Dhabi
Wizz Air Abu Dhabi wznowi loty do Rosji jeszcze w październiku tego roku. Ultraniskokosztowy przewoźnik pierwotnie rozpoczął oferowanie trasy w grudniu 2021 roku, ale został zmuszony do zaprzestania obsługi lotów z powodu wojny między Rosją a Ukrainą pod koniec lutego tego roku. Kilka miesięcy później Wizz Air ogłosił zawieszenie wszystkich lotów do Rosji do 30 października włącznie.
Zawieszenie to zostanie jednak zniesione nieco wcześniej, niż planowano. W systemie rezerwacyjnym Wizz Aira dostępne są bilety na rejsy z portu lotniczego w Abu Zabi do Moskwy-Wnukowa. Połącznie ma zostać wznowione 3 października.

Pierwsza próba w kwietniu

„Wizz Air stale monitoruje rynek, aby na bieżąco dokonywać oceny sytuacji. W związku z tym zostaną anulowane wszystkie loty do/z Rosji w sezonie letnim (do 30 października) oraz wszystkie loty do/z Ukrainy zaplanowane do końca czerwca. Połączenia są usuwane z systemu rezerwacji. Wszelkie kolejne zmiany będą ogłoszone w odpowiednim czasie” – napisał jeszcze w kwietniu przewoźnik w odpowiedzi na zapytanie Rynku Lotniczego.

Wizz Air oficjalnie ogłosił całkowite zaprzestanie lotów na rosyjskie lotniska 8 marca 2022 roku. Decyzja została podjęta „ze względów operacyjnych”, ale była oczywiście związana z narastającą falą sankcji nakładanych na Rosję przez państwa zachodu. Pomimo tych działań wraz z początkiem kwietnia w systemie rezerwacyjnym przewoźnika pojawiła się możliwość zakupu biletów na loty z Budapesztu do Moskwy, Petersburga oraz stolicy Tatarstanu – Kazania. Można było także zarezerwować lot na rejs do rosyjskiej stolicy z węgierskiego Debreczyna. Węgierski niskokosztowiec wprowadził do systemu także bilety na Ukrainę, w tym do Kijowa i Odessy.

Warto pamiętać o tym, że Wizz Air wywodzi się z Węgier, które pomimo nałożonych przez Rosję sankcji pozostają najbliższym Moskwie krajem w UE. Informacje o możliwości wznowienia lotów do Rosji wywołała szybką reakcję. W mediach społecznościowych przewoźnika zaczęły się pojawiać liczne komentarze wzywające do zaprzestania wszelkiej współpracy z Rosją.

Loty Abu Zabi – Moskwa, od teraz, na poważnie

Wizz Air potwierdził Rynkowi Lotniczemu, że emiracka spółka będzie wykonywać rejsy do i z Rosji. „Wizz Air Abu Dhabi to narodowy przewoźnik Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który działa w oparciu o krajowe przepisy i politykę ZEA. Linia lotnicza wznawia działalność do Moskwy, w odpowiedzi na zapotrzebowanie na podróże pasażerów, którzy chcą latać do i z Rosji ze stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wszystkie krajowe linie lotnicze ZEA obsługują obecnie bezpośrednie loty do Rosji. Wizz Air Hungary i Wizz Air UK nie obsługują lotów do Rosji”.

– „Wizz Air Abu Dhabi obsługuje sieć 34 miejsc docelowych w promieniu pięciu godzin lotu od Abu Dhabi, zapewniając bardzo niskie ceny do różnych miejsc docelowych. Wspieramy branżę turystyczną w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zwiększając łączność zarówno regionalnie, jak i globalnie, zgodnie z krajowymi przepisami i politykami” – powiedział dla „Gulf News”, dyrektor zarządzający Wizz Air Abu Dhabi, Michael Berlouis.

System rezerwacyjny Wizz Aira pokazuje, że przewoźnik będzie obsługiwał codzienne loty między dwoma miastami, pod tym samym numerem lotu, który był używany przed wojną na Ukrainie. Lot „5W 7111” wyleci z Abu Zabi o godz. 14:05 czasu lokalnego w sześciogodzinną podróż do Moskwy i przybędzie na lotnisko Wnukowo o godz. 19:00 czasu moskiewskiego. Warto jednak zauważyć, że planowany czas lotu został wydłużony o 20 minut, prawdopodobnie ze względu na konieczność wydłużenia trasy rejsu, aby uniknąć przelot nad przygranicznymi regionami Rosji i Ukrainy.

Przed zawieszeniem Wizz Air Abu Dhabi wykorzystywał do wykonania tej trasy airbusy A321neo. Chociaż nowy harmonogram nie wspomina o typie samolotu, linie najprawdopodobniej będą nadal wykorzystywać A321, ponieważ emiracka spółka Wizz Aira nie obsługuje żadnych innych samolotów. Filia Wizz Aira w Emiratach ma w swojej flocie tylko cztery samoloty Airbus A321-200NX. W dalszym ciągu w siatce połączeń węgierskich tanich linii lotniczych Wizz Aira brakuje pozostałych połączeń do Rosji. Przed wybuchem wojny niskokosztowiec latał do Rosji z Budapesztu, Debreczyna i Londynu.

Baza w Abu Zabi

W grudniu 2019 roku Wizz Air założył spółkę joint venture (z mieszanym kapitałem) z Abu Dhabi Developmental Holding Company, należącą do szejków z Abu Zabi i zapoczątkował operacje ze stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pierwszy lot odbył się 15 stycznia 2021 roku, kiedy to airbus A321neo poleciał do greckich Aten.

Ultratanie linie lotnicze Wizz Air Abu Dhabi są przewoźnikiem narodowym w ZEA, gdyż na podstawie obowiązującego prawa pakietu kontrolnego akcji danej spółki musi należeć do emirackiego właściciela. Emiracka spółka węgierskiej linii lotniczej przyczyniła się do szybkiego odbudowania się krajowego sektora turystycznego. Dzięki połączeniom Wizz Air wzrosła liczba turystów przylatujących w celach turystycznych do stolicy Emiratów.

Airbusy A321neo latają do Aleksandrii, Ałmatów, Aten, Bahrajnu, Baku, Bari, Belgradu, Bukaresztu, Budapesztu, Erywania, Katanii, Chanii, Kiszyniowa, Kluż-Napoki, Katowic, Krasnodaru, Kijowa- Boryspolu, Larnaki, Luksoru, Moskwy-Wnukowa, Maskatu, Mykonos, Nur-Sułtanu (kiedyś Astana), Odessy, Rodos, Salala, Salonik, Sarajewa, Santorini, Sauhadż, Sofii, Tel Awiwu oraz Tirany. Przewoźnik ma w planach inaugurację lotów na Malediwy i Sri Lankę.

Wprowadzenie na rynek emiracki taniej linii lotniczej było przełomowym wydarzeniem. Wcześniej pasażerowie podróżujący z Abu Zabi czy Dubaju byli skazani na skorzystanie z tradycyjnych linii lotniczych, u których bilet kosztuje kilka razy więcej. Nowy segment podróży do i z ZEA był społecznie oczekiwany. Otworzenie bazy przez węgierskie linie lotnicze w dużym porcie lotniczym położonym w Zatoce Perskiej spowodowało pojawieniem się atrakcyjnych ofert przelotów dla pasażerów.

Rozwój Wizz Air ważny jest również dla gospodarki ZEA, która stara się dywersyfikować w ostatnich latach wpływy budżetowe. Rząd nie chce być w dalszym ciągu zależnym od kończących się złóż ropy naftowej. Gospodarka ma opierać się na turystyce, bankowości czy handlu.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe połączenia lotnicze
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony