Partner serwisu

Odkryto kolejne wady montażowe Dreamlinerów

Emilia Derewienko 18.12.2020

Odkryto kolejne wady montażowe Dreamlinerów
fot. Piotr Bożyk
Amerykański producent odkrył kolejne usterki produkcyjne swojego samolotu Boeing 787 Dreamliner. W rezultacie firma nie była w stanie dostarczyć w ubiegłym miesiącu ani jednego Dreamlinera.
Boeing musi przeprowadzić dodatkowe kontrole Dreamlinerów, zanim samoloty trafią do klientów. Powodem jest problem, który wystąpił w jednym z miejsc kadłuba. Odkryto go już latem, teraz jednak ujawnił się w innych obszarach tej części samolotu. Wewnętrzna powierzchnia części kompozytowych nie jest wystarczająco gładka, co może spowodować powstanie niewielkich luk, w których spotykają się różne sekcje.

Usterki, jak informuje Boeing oraz Federalna Administracja Lotnictwa (FAA), amerykański organ, nadzorujący bezpieczeństwo w powietrzu, nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa. Dla Boeinga kolejne wady montażowe oznaczają jednak dodatkową pracę i kolejne opóźnienia.

W związku z wadami montażowymi w okolicach niektórych sekcji wokół ogona, odkrytymi latem, Boeing nie zlikwidował odpowiednio luk na pozostałych częściach kadłuba. We wrześniu Boeing potwierdził również, że inżynierowie już w lutym odkryli, iż niektóre komponenty łączono ze zbyt dużą siłą podczas produkcji stateczników poziomych. Może to również skutkować zbyt dużymi lukami w nawierzchni – wyjaśnił producent.

W listopadzie Boeing nie dostarczył ani jednego Dreamlinera. To nietypowa sytuacja, ponieważ producent w 2020 roku co miesiąc przekazywał liniom lotniczych modele B787 – nawet pomimo kryzysu, spowodowanego koronawirusem. W lipcu udało się przekazać klientom dwa Dreamlinery, a w październiku cztery – i była to najmniejsza liczba modeli, jakie miesięcznie oddawał Boeing.

Boeing nadal buduje te szerokokadłubowe samoloty w Everett i North Charleston. Jednak do połowy 2021 roku producent zmniejszy tempo produkcji B787 do zaledwie pięciu modeli miesięcznie i skoncentruje ostateczny montaż w North Charleston w Południowej Karolinie. Produkcja Dreamlinerów w Everett w stanie Waszyngton zostanie wówczas ostatecznie zakończona.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony