Partner serwisu

Oddalona skarga Ryanaira i Laudamotion na pomoc dla Austrian Airlines

Rafał Dybiński 14.07.2021

Oddalona skarga Ryanaira i Laudamotion na pomoc dla Austrian Airlines
fot. Austrian Airlines
Sąd w Luksemburgu oddalił skargę linii lotniczych Ryanair i Laudamotion wniesioną na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie zatwierdzonej pomocy publicznej dla Austrian Airlines.
Narodowy przewoźnik znad Dunaju uzyskał wsparcie w wysokości 150 mln euro. Kwota zostanie przeznaczona na pokrycie strat spowodowanych przez kryzys wywołany wirusem COVID-19. Ryanair i Laudamotion kwestionowały taką pomoc, ale ich skarga została oddalona. Obie linie lotnicze mogą jeszcze odwołać się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

150 mln euro dokapitalizowania Austrian Airlines było tylko częścią szerszego pakietu ratunkowego o łącznej wartości 600 mln euro. Połowę z tej sumy stanowi pożyczka gwarantowana. Pozostałe 150 mln euro było ubiegłorocznym dokapitalizowaniem przewoźnika z grupy Lufthansy.

Orzeczenie europejskiego sądu pozwoli zatrudniającym ponad 6000 osób narodowym liniom lotniczym Austrii ochronić miejsca pracy oraz długoterminowo utrzymać istniejącą siatkę połączeń krajowych międzynarodowych, opartą na węźle w Wiedniu. Niedawno wznowiono rejsy do Krakowa, których częstotliwość wzrośnie na początku sierpnia do czternastu w tygodniu.

Wcześniej sąd w Luksemburgu pozytywnie przychylił się do skarg Ryanaira dotyczących publicznej pomocy dla niemieckiego Condora, a także dla linii lotniczych TAP Air Portugal i KLM. Trzy zwycięstwa niskokosztowca z Irlandii w walce z decyzjami Komisji Europejskiej mogą nie być ostatnimi. Włodarze linii lotniczych z Zielonej Wyspy kontynuują bowiem krucjatę przeciwko rządowym wsparciom dla narodowych przewoźników powietrznych. Rozpatrywanych będzie w sumie szesnaście takich spraw, w tym dotycząca Polskich Linii Lotniczych LOT.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przewoźnicy niskokosztowi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony