Partner serwisu

OAG: Miliardowa trasa czyli klejnoty w siatce połączeń

Piotr Bożyk 19.08.2019

OAG: Miliardowa trasa czyli klejnoty w siatce połączeń
fot. Piotr Bożyk
W 2019 r. firma OAG przeanalizowała dane oraz przychody i ujawniła, które trasy największych linii lotniczych na świecie generują największe dochody. OAG przyjrzał się także które trasy generują najwyższe przychody na godzinę lotu.
Siatka połączeń linii lotniczej, to mieszanka bardzo różnych tras, niektóre z nich obsługiwane są z wysoką częstotliwością, inne tylko raz dziennie. Dla każdego przewoźnika istnieje niewielki wybór lukratywnych tras, w których jego przewaga konkurencyjna, warunki rynkowe lub ograniczona konkurencja zapewniają bardzo atrakcyjne przychody; są to trasy, które są chronione i pielęgnowane za wszelką cenę.

Trasa LHR - JFK to ponad miliard dolarów przychodów

Trasa British Airways z Londynu Heathrow - do Nowego Jorku JFK utrzymuje pozycję numer jeden z ok. 1,15 mld dolarów amerykańskich przychodów, co czyni ją jedyną trasą przełamującą barierę 1 mld dolarów amerykańskich. Taki wynik jest możliwy m.in. dlatego, że ponad 30 proc. pasażerów British Airways na tej trasie, to podróżujący w klasie pierwszej lub biznes, więc znaczenie i wartość tej trasy są wyraźnie widoczne.

Tabela OAG - 10 najlepszych tras o najwyższych przychodach w okresie kwiecień 2018 - marzec 2019

Najlepsza dziesiątka bez zmian

W tym roku 10 najlepszych tras i obsługujących je linii lotniczych pozostają takie same, co podkreśla zarówno ich wartość, jak i pod względem wielkości oraz skali. Analiza danych przez OAG w oparciu o przychód na godzinę w tym roku ujawniła pewne duże różnice, spośród 10 najlepszych tras pod względem przychodów, wspomniana LHR - JFK ma 27159 dolarów amerykańskich na godzinę, podczas gdy coraz bardziej konkurencyjny rynek na trasie Toronto (YYZ) - Vancouver (YVR) i przede wszystkim coraz większa konkurencja ze strony linii niskokosztowych daje linii Air Canada jedyne 11936 dolarów amerykańskich przychodu na godzinę.

Oneworld króluje

Wielu ekspertów raczej to nie dziwi, ale warto zaznaczyć, że połowa z 10 najlepszych tras obsługiwana jest przez członków sojusz Oneworld, na czterech trasach latają linie linie z sojuszu Star Alliance, a jedna z nich obsługiwana jest przez Emirates, przewoźnika niezrzeszonego w żadnych sojuszu. W najlepszej dziesiątce nie ma żadnej trasy reprezentanta sojuszu SkyTeam.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony