Partner serwisu

Nowy zakaz lotów bez Hiszpanii oraz Ukrainy

Rafał Dybiński 29.09.2020

Nowy zakaz lotów bez Hiszpanii oraz Ukrainy
fot. Piotr Bożyk
Rady Ministrów zatwierdziła rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Wrócą między innymi połączenia do Hiszpanii oraz na Ukrainę. Zakazami zostało objętych 29 krajów.
Rozporządzenie będzie obowiązywało w dniach od 30 września do 13 października. W nowym projekcie zostały po raz pierwszy zniesione wszystkie zakazy lotów w strefie Schengen oraz na Ukrainę. Oznacza to, że od 30 września wrócą połączenia do Hiszpanii, o które postulowała cała branża. Wcześniej zdjęty został zakaz lotów do Francji, po notyfikowaniu przez decydentów z Paryża obowiązkowych testów na obecność wirusa COVID-19.

Na liście krajów objętych zakazem lotów pozostaną Argentyna, Bahama, Bahrajn, Belize, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Czarnogóra, Chile, Ekwador, Indie, Irak, Izrael, Katar, Kolumbia, Kostaryka, Kuwejt, Liban, Libia, Macedonii Północna, Malediwy, Mołdawia, Oman, Panama, Paragwaj, Peru, Republika Zielonego Przylądka, Stany Zjednoczone Ameryki, Trynidad i Tobago oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Lista jest tworzona na podstawie współczynnika dotyczącego 14-dniowej skumulowanej liczby zakażeń wirusem COVID-19 na 100 tys. mieszkańców, który przekracza 90. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu współczynnik jest tworzony w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Nadal obowiązywać będzie zasada, że państwo znajdujące się na liście zakazów może być z niej zdjęte niezwłocznie po notyfikowaniu wprowadzenia obowiązku przedstawienia aktualnego negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19 przed wejściem na pokład samolotu. Rozporządzenie zostało zatwierdzone na podstawie przepisów ustawy z dnia 3 lipca 2002 roku. 

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo