Partner serwisu

Nowy terminal lotniska Split zostanie uruchomiony za dwa tygodnie

Justyna Urbaniak 21.06.2019

Nowy terminal lotniska Split zostanie uruchomiony za dwa tygodnie
fot. Wikimedia Commons
Nowy terminal pasażerski w porcie lotniczym Split zostanie otwarty na czas, w ciągu około dwóch tygodni. Dokładna data nie została jeszcze określona, ponieważ obiekt przechodzi kontrole techniczne przed wydaniem pozwolenia na użytkowanie od chorwackiego ministerstwa budownictwa i planowania przestrzennego.
Testy próbne infrastruktury i wyposażenia terminalu trwają od kilku miesięcy. Po uruchomieniu nowego terminalu istniejący budynek pasażerski zostanie poddany przeglądowi, a dwie struktury zostaną połączone, tworząc jedną funkcjonującą jednostkę.

– Terminal będzie trzykrotnie większy. Zamiast obecnych 14 000 metrów kwadratowych będzie miał 50 000 metrów kwadratowych. Ta dodatkowa przestrzeń pozwoli nam obsłużyć 2500 pasażerów na godzinę zamiast obecnych 2.000, co daje 40.000 podróżnych dziennie – zauważył Lukša Novak, dyrektor generalny lotniska.

Nowy terminal oferuje trzydzieści stanowisk odprawy, siedem półautomatycznych pasów bezpieczeństwa, panoramiczną restaurację z widokiem na płytę, zautomatyzowany obszar sortowania bagażu, a także parking mieszczący 900 samochodów i 49 autobusów. Nowa konstrukcja terminala o powierzchni 36 000 metrów kwadratowych została wykonana ze zbrojonego betonu, drewna laminowanego, stali konstrukcyjnej i płótna. Obszary przylotów i odlotów zostały oddzielone, aby umożliwić większą elastyczność operacyjną i kontrolę bezpieczeństwa. Wschodnia część terminalu to kompaktowa przeszklona kostka z płaskim i częściowo przeszklonym dachem, natomiast część zachodnia ma piwnicę i znajduje się obok istniejącej płyty.

– Dodatkowa pojemność pozwoli nam obsłużyć dodatkowy milion pasażerów każdego roku. W zależności od trendów w branży turystycznej terminal ten powinien zaspokoić nasze potrzeby w ciągu najbliższych piętnastu lat – zauważył Novak. – Spodziewamy się uruchomienia nowych tras po otwarciu nowego terminalu. Każdego roku rozwijamy się z pięcioma lub sześcioma nowymi celami. Obecnie jesteśmy połączeni z około 100 miastami i około pięćdziesięcioma krajami. Oczekujemy, że w nadchodzących latach ten trend będzie kontynuowany – dodał dyrektor.

Lotnisko Split powitało w zeszłym miesiącu 310.809 pasażerów, co stanowi wzrost o 2,2 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Ogólnie rzecz biorąc, w okresie styczeń-maj port obsłużył rekordową liczbę 588,412 podróżnych, co stanowi wzrost o 7,7 proc. Lotnisko szacuje, że roczny wzrost liczby pasażerów wyniesie od 5 proc. do 10 proc.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony