Partner serwisu

Nowy rekord A321LR. Odrzutowiec Azores Airlines pokonał 7874 km!

Rafał Dybiński 10.09.2021

Nowy rekord A321LR. Odrzutowiec Azores Airlines pokonał 7874 km!
fot. Azores Airlines
Airbus A321LR poleciał bez międzylądowania dystans 7874 km! Samolot linii lotniczych Azores Airlines pokonał trasę z Oakland w Kalifornii do Lajes na wyspie Terceira, ustanawiając tym samym nowy rekord zasięgu odrzutowca producenta z Europy Zachodniej.
Rejs portugalskiego przewoźnika trwał dziewięć godzin i 49 minut. Czy to kres możliwości A321LR? Niekoniecznie, bowiem przypomnijmy, że w 2018 roku lot testowy wąskokadłubowego odrzutowca dalekiego zasięgu trwał blisko jedenaście godzin.

Samolot oznaczony rejestracją CS-TSI tym razem pokonał trasę dłuższą niż z Frankfurtu nad Menem do Calgary, tak dla lepszego obrazu z perspektywy mieszkańca Starego Kontynentu lub Ameryki Północnej. Azores Airlines poprawiły w ten sposób swój własny rekord ze stycznia bieżącego roku, kiedy A321LR bez międzylądowania poleciał z Lizbony do kolumbijskiej Bogoty.

Wcześniej rekordowe osiągnięcie należało krótko do linii lotniczych Air Transat. Przewoźnik z Kanady, dzięki wykorzystaniu w operacji A321LR, dystans 7600 km między Montrealem i Atenami pokonał w październiku ubiegłego roku w czasie ośmiu godzin i dwudziestu minut.

Azores Airlines to portugalskie linie lotnicze z główną siedzibą w Ponta Delgada na jednej z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim. Niewielka flota przewoźnika składa się aktualnie z czterech samolotów A321LR, trzech A320-200 i dwóch A321neo. Odrzutowce realizują połączenia do Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec i kilku miejsc docelowych na Karaibach. Pierwsze maszyny zostały wdrożone do obsługi lotów trzy lata temu, a najnowsze w bieżącym roku. Linie lotnicze z Portugalii były na kraju bankructwa podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Przewoźnik musiał bowiem zawiesić na kilka miesięcy intratne połączenia do Toronto i Bostonu, ale stanął znów na nogi po wdrożonej restrukturyzacji oraz uzyskaniu rządowego wsparcia, zatwierdzonego przez Komisję Europejską.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony