Partner serwisu

Nowy Jork: Kilkaset lotów odwołanych, zawieszone kursy metra i pociągów Amtrak

Rafał Dybiński 02.02.2021

Nowy Jork: Kilkaset lotów odwołanych, zawieszone kursy metra i pociągów Amtrak
fot. JFK Airport
Kilkaset lotów zaplanowanych na wtorek zostało odwołanych z nowojorskich portów lotniczych JFK, LaGuardia i Newark-Liberty. Wstrzymano również naziemne usługi metra oraz zawieszono kursowanie pociągów Amtrak w stronę Bostonu i Albany. Największe miasto Stanów Zjednoczonych nawiedziła w poniedziałek potężna śnieżna burza.
Według National Weather Service w Nowym Jorku do 19:00 spadło ponad 40 cm śniegu w Central Parku, a kolejnych kilka cm spodziewano się jeszcze w nocy. Dotychczas potwierdzono śmierć jednej osoby, 67-letniej kobiety chorującej na Alzheimera. Została znaleziona martwa na śniegu, a przyczyną zgonu była hipotermia. Zła aura wymusiła również wstrzymanie dystrybucji szczepionki na obecność wirusa COVID-19.

– To wyjątkowo intensywne opady śniegu. Jeśli możesz, to staraj się tego uniknąć, nie wychodząc z domu – zaapelował do nowojorczyków burmistrz Bill de Blasio.

Burza śnieżna skłoniła miejskich decydentów do tymczasowego zamknięcia usług w naziemnym systemie metra, utrudniając przemieszczanie milionom ludzi. 204 z 472 stacji zostało wyłączonych z ruchu, głównie na Brooklynie, Queens i Bronksie. Pasażerowie musieli wysiadać na ostatnich podziemnych przystankach, zanim mogli przesiąść się do autobusów lub taksówek. Tak było w przypadku linii F, która kończyła kursy w kierunku południowym na Jay Street-MetroTech na Brooklynie, a także linii 7, która kończyła kursy w kierunku północnym przy Hunters Point Avenue. Z kolei linia 6 w kierunku północnym kończyła kursy przy Hunts Point Avenue.

Wyznaczone wcześniej poniedziałkowe i wtorkowe terminy szczepień przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 przełożono na koniec tygodnia. Gwałtowne opady śniegu pokrzyżowały również harmonogram szczepień w Waszyngtonie i Filadelfii oraz w kilku innych mniejszych ośrodkach. – Poruszanie się po mieście będzie trudne. Na podstawie tego, co widzimy, będzie lodowato, ślisko i zdradliwie – ostrzegł raz jeszcze mieszkańców Nowego Jorku i okolic burmistrz de Blasio.

W najbliższych godzinach, a nawet dniach ciężko będzie podróżnym odlecieć z Nowego Jorku. 81 proc. poniedziałkowych rejsów odwołano w porcie LaGuardia, a wszystkie wtorkowe stoją pod dużym znakiem zapytania.

95 wtorkowych rejsów odwołano w porcie Newark-Liberty. Pasażerowie proszeni są o sprawdzenie innych możliwości wylotu, ponieważ załoga lotniska ciężko na razie pracuje, aby wszystko wróciło do normy. Podobne apele kierowane są do podróżnych wybierających się do portu JFK. Największe nowojorskie lotnisko odwołało już 113 wtorkowych rejsów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo