Partner serwisu

Nowy groźny wariant koronawirusa w Afryce. Państwa UE zakazują lotów

redakcja 26.11.2021

Nowy groźny wariant koronawirusa w Afryce. Państwa UE zakazują lotów
Fot. British Airways
Wielka Brytania w obliczu pojawienia się nowego groźnego wariantu koronawirusa wywołującego COVID-19 zdecydowała się na zawieszenie połączeń lotniczych z Namibią, RPA, Zimbabwe, Lesotho, Botswaną i Eswatini. Zakaz wszedł w życie 26 listopada w południe. Na podobne działania zdecydowały się także Włochy oraz Czechy.
B.1.1529 wywołuje na tyle duży niepokój, że Unia Europejska zapowiedziała, że będzie dążyć do powstrzymania podróży lotniczych z regionu Afryki Południowej. „Komisja zaproponuje, w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi, uruchomienie hamulca bezpieczeństwa w celu zatrzymania lotów z regionu południowej Afryki ze względu na budzący obawy wariant – napisała na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

UKHSA, czyli Brytyjska Agencja Zdrowia, że nowy wariant wirusa, który został określony przez naukowców jako B.1.1.529 charakteryzuje się takimi zmianami w obrębie białka, które mogą oznaczać, że dostępne obecnie szczepionki przeciw COVID-19 nie będą mogły zapewnić równie dobrej ochrony jak przed obecnymi wariantami.

– To co wiemy, to że wariant ten zawiera znaczącą liczbę mutacji, być może dwukrotnie więcej mutacji, niż widzieliśmy w wariancie Delta – oświadczył cytowany przez „Rzeczpospolitą” sekretarz zdrowia Wielkiej Brytanii, Sajid Javid.

Wariant został rozpoznany po raz pierwszy 11 listopada u pacjenta z RPA. zakaz lotów do/z Namibii, RPA, Zimbabwe, Lesotho, Ewsatini i Botswany to zdaniem Brytyjczyków działania prewencyjne. Jak dotąd nowy wariant koronawirusa wykryto bowiem w RPA, Botswania i Hongkongu, jednak to głównie w RPA doprowadził on do gwałtownego wzrostu zakażeń i zwiększonej liczby zgonów.

Na podobny krok zdecydował się już Włochy, które wprowadził zakaz przyjazdów z RPA, Lesotho, Botswany, Zimbabwe, Mozambiku, Namibii i Eswatini – dotyczy on osób, które przebywały w tych państwach w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

W sobotę podobne rozwiązania wprowadzić zamierzają Czesi.

Warto zwrócić uwagę na to, że nowy wariant pojawia się w czasach, gdy większość państw zniosła większość obostrzeń dotyczących podróżowania, które ciągle jest stosunkowo łatwe. W związku z narastającą liczbą zachorowań w wielu państwach w ostatnich tygodniach pojawiają się ogłaszane przez poszczególne rządy obostrzenia. Podobnie jak przy poprzednich falach pandemii COVID-19 nie widać jednak, aby były one dobrze skoordynowane na poziomie Unii Europejskiej.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo