Partner serwisu

Nowe rozporządzenie. Zakaz lotów do Szwecji, Portugalii, Luksemburga. Polecimy do Turcji, Tunezji czy Tajlandii

Rafał Dybiński, współpraca simetra 28.07.2020

Nowe rozporządzenie. Zakaz lotów do Szwecji, Portugalii, Luksemburga. Polecimy do Turcji, Tunezji czy Tajlandii
fot. Piotr Bożyk
Projekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów dotyczący ruchu lotniczego, podobnie jak poprzedni dokument, zakazuje przelotów do Królestwa Szwecji i Republiki Portugalskiej. Dodatkowo wprowadzony został zakaz lotów do Luksemburga i Czarnogóry. Polecimy za to do Turcji, Tunezji czy Tajlandii. 
Nadal będzie można przemieszczać się drogą powietrzną do pozostałych państw Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Z zakazu lotów wyłączone zostały Algieria, Egipt, Gruzja, Kanada, Maroko, Tajlandia, Nowa Zelandia, Albania, Białoruś, Korea Południowa, Rwanda, Tunezja, Turcja, Ukraina, Urugwaj i Australia. Wszystkie wymienione kraje zostały określone jako "bezpieczne cele podróży" przez decydentów z Brukseli. Unia Europejska nadal nie rekomenduje wizyt w USA, Brazylii oraz Rosji. Stosowne porozumienia z Chinami są wciąż negocjowane. 

Nadal bez przeszkód mogą odbywać się loty do Wielkiej Brytanii, która jest obecnie traktowana jak członek EOG – wynika to z przepisów przejściowych regulujących Brexit.

Podobnie jak poprzednie rozporządzenia również to zostało opublikowane w ostatnim dniu obowiązywania poprzedniego. Będzie obowiązywało do 11 sierpnia tego roku.

Trzeba mieć także na uwadze, że poszczególne państwa, które znajdują się na liście, mogą wprowadzić lub już wprowadziły przepisy utrudniające poruszanie się obywatelom innych państw lub wszystkim osobom przybywającym na ich terytorium. Przewoźnicy lotniczy przypominają, że przed zakupem biletu warto sprawdzać obowiązujące aktualnie przepisy. Zakaz lotów nie musi oznaczać zakazu wjazdu dla Polaków na obszar danego państwa, co regulują inne przepisy. W związku z tym na obszar np. Szwecji czy Portugalii można bez przeszkód dostać się drogą morską lub lądową oraz wykorzystując połączenia lotnicze z przesiadkami, w państwach które podobnych zakazów nie wprowadziły.

Nowe rozporządzenie będzie obowiązywało, podobnie jak wcześniejsze, przez stosunkowo krótki okres czyli do 11 sierpnia. Na koniec warto odnotować, że podobnie jak we wcześniejszych rozporządzeniach zakaz nie obejmuje samolotów zabierających na pokład do 15 pasażerów, lotów czarterowych zamówionych przed 15 marca, czarterów realizowanych na zlecenia KPRM oraz lotów GARDA, STATE etc. opisanych w art. 76 ustawy Prawo lotnicze.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PLL LOT
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony