Partner serwisu

Nowe rozporządzenie: Od 17 czerwca loty w Europie możliwe. Wyjątkami Szwecja, Portugalia i Wlk. Brytania

simetra 16.06.2020

Nowe rozporządzenie: Od 17 czerwca loty w Europie możliwe. Wyjątkami Szwecja, Portugalia i Wlk. Brytania
fot. Lotnisko Chopina/ PPL
Z zapisów najnowszego rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym wynika, że od jutra (17 czerwca) będzie można latać z/do Polski z większości państw Unii Europejskiej. Wyjątkami pozostaną Wlk. Brytania, Szwecja i Portugalia. Polecieć będzie można także do Szwajcarii, Norwegii oraz na Islandię. Jak dotąd nie zostały zniesione przepisy nakazujące pozostawienie połowy miejsc pustych.
Najnowsze rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym datowane jest na 16 czerwca i będzie obowiązywało od 17 do 30 czerwca, czyli przez niecałe dwa tygodnie. Podobnie jak wcześniejsze regulacje w tym zakresie pojawia się on pod koniec okresu obowiązywania poprzedniego dokumentu. Utrzymane zostały zapisy jak w poprzednich rozporządzeniach dotyczące wyjątków, tj. osób powracających do kraju czarterami zamówionymi przed 15 marca, czarterami realizowanymi na zlecenie rządu czy samolotów mogących zabrać na pokład nie więcej niż 15 pasażerów.

Podobnie jak wcześniejsze regulacje ograniczenia nie dotyczą lotów realizowanych w celu zapobiegania klęskom żywiołowym lub dla ratowania życia (HOSP, SAR, HUM) oraz tych ze statusem HEAD, GARDA, STATE.

Najciekawsze zmiany dotyczą jednak dopuszczenia lotów międzynarodowych na obszarze europejskim. W ustawie zostało to zapisane w taki sposób: „zakazu określonego w ust. 1 nie stosuje się do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z wyjątkiem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Królestwa Szwecji i Republiki Portugalskiej”.

Upraszczając można powiedzieć, że zakaz lotów wprowadzony na początku pandemii przestał obowiązywać na trasach pomiędzy Polską a państwami Unii Europejskiej z wyjątkiem Wlk. Brytanii, Portugalii i Szwecji – w tych państwach ostatnio ciągle notowana jest duża liczba zakażeń. Dodatkowo będą możliwe za to loty na Islandię oraz do Norwegii i Szwajcarii.

Warto zwrócić uwagę także na to, że zapis dotyczy lotów wykonywanych z lotnisk położonych na terytorium wspomnianych państw, a nie pochodzenia linii lotniczych.
Nie zostały jak dotąd zmienione przepisy wprowadzające obowiązek pozostawienia połowy miejsc pustych. To z całą pewnością utrudni i może zniechęcić przewoźników do masowego i szybkiego uruchamiania połączeń.

Poza definicją z rozporządzenia znajdują się, z państw położonych geograficznie w Europie: Albania, Czarnogóra, Serbia, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia oraz Białoruś, Ukraina, Rosja i Turcja.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo