Partner serwisu

Nowa kampania ULC. „Bezpiecznego luku!”

inf. pras 11.12.2021

Nowa kampania ULC. „Bezpiecznego luku!”
fot. Urząd Lotnictwa Cywilnego
Ruszyła nowa kampania informacyjna Urzędu Lotnictwa Cywilnego skierowana do nadawców międzynarodowych przesyłek pocztowych.
Każdego roku w Polsce transportem lotniczym przewozi się blisko 30 tys. ton przesyłek pocztowych i liczba ta dynamicznie rośnie. Ponieważ poczta międzynarodowa transportowana jest zarówno na pokładach pasażerskich, jak i towarowych statków powietrznych, bardzo ważne jest ciągłe uświadamianie nadawców paczek, że nie wszystkie przedmioty mogą być przewożone drogą lotniczą.

7 grudnia 2021 roku Urząd Lotnictwa Cywilnego rozpoczął kampanię informacyjną pt. „Bezpiecznego lotu luku!”, której celem jest zwiększanie wiedzy społeczeństwa na temat tego, co można wysyłać, a co jest zabronione w międzynarodowych przesyłkach pocztowych i kurierskich.

– Czas kampanii nie jest przypadkowy. Grudzień i okres przedświąteczny to czas, w którym nadawanych jest najwięcej przesyłek międzynarodowych, dlatego szczególnie teraz ważne jest przypominanie zasad bezpieczeństwa oraz uświadamianie zagrożeń związanych z ich nieprzestrzeganiem – podkreślił Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Coraz częściej spotykamy się z nadawaniem w przesyłkach lotniczych przedmiotów i materiałów niebezpiecznych, które podczas transportu drogą lotniczą mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa statku powietrznego oraz osób i rzeczy znajdujących się na jego pokładzie. Niewłaściwe zapakowanie przesyłki czy wahania temperatury lub ciśnienia mogą powodować jej uszkodzenie, wyciek substancji żrących lub łatwopalnych, generowanie toksycznych oparów, wzniecenie pożaru, a nawet eksplozję.

Tylko w grudniu 2020 roku operatorzy kontroli bezpieczeństwa Poczty Polskiej w nadanych przesyłkach międzynarodowych wykryli 2643 sztuk fajerwerków i zimnych ogni. To ponad trzykrotny wzrost w porównaniu do grudnia 2019 roku. 

– W transporcie lotniczym najważniejsze jest bezpieczeństwo. W nowej kampanii uświadamiamy i przypominamy osobom nadającym przesyłki lotnicze oraz firmom przewozowym, że niektóre przedmioty, takie jak fajerwerki, czy zimne ognie, ze względów bezpieczeństwa nie mogą być wysłane drogą lotniczą a ich nadawanie objęte jest specjalnymi procedurami. Mamy nadzieję, że kampania przełoży się na wzrost świadomości zagrożeń związanych z nieodpowiednim nadawaniem i przewożeniem materiałów niebezpiecznych oraz na zmniejszenie liczby związanych z tym incydentów lotniczych – dodał Samson.

Materiały niebezpieczne to m.in. przedmioty i substancje często pozornie nieszkodliwe, których używamy na co dzień. Lakiery do paznokci, perfumy, lakiery do włosów, baterie litowe, akumulatory, latarki, zapalniczki, termometry rtęciowe, farby na bazie oleju, czy fajerwerki nadane w przesyłce pocztowej lub kurierskiej, mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia pasażerów i załogi lotniczej, jak również integralności struktury statku powietrznego.

W ramach kampanii stworzona została specjalna zakładka na stronie internetowej ULC, zawierająca klasyfikację materiałów niebezpiecznych i zasady ich bezpiecznego nadawania transportem lotniczym. Akcja „Bezpiecznego lotu luku!” obejmie również emisję spotu edukacyjnego, kampanię w Internecie i w mediach społecznościowych, a także dystrybucję plakatów i ulotek. Wszystkich operatorów pocztowych, firmy kurierskie, przewoźników lotniczych i inne zainteresowane podmioty zachęcamy do przyłączenia się do naszej kampanii i promowania działań na rzecz bezpieczeństwa w lotnictwie.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony