Partner serwisu

Norwegian zawiesi 4000 lotów i dokona zwolnień

Rafał Dybiński 14.03.2020

Norwegian zawiesi 4000 lotów i dokona zwolnień
fot. Piotr Bożyk
Zakaz podróży z większej części Europy do Stanów Zjednoczonych z powodu eskalacji wirusa COVID-19 uziemił 40% floty dalekodystansowej Norwegiana – poinformował skandynawski przewoźnik lotniczy.
Norweska firma odwołała już 25% lotów krótkodystansowych aż do końca maja. Zmiany dotyczą całej sieci tras przewoźnika. – Jest to niespotykana sytuacja, a naszym głównym priorytetem jest dbałość o bezpieczeństwo naszych klientów i współpracowników. Nowe ograniczenia położyły jednak dalszy nacisk na i tak trudną sytuację – podkreślił Jacob Schram.

– Wzywamy międzynarodowe rządy do podjęcia działań, aby przemysł lotniczy mógł chronić miejsca pracy i nadal odgrywać istotną rolę w ożywieniu gospodarczym na świecie – dodał prezes Norwegiana, który anulował od 13 marca do 29 marca większość lotów długodystansowych do Stanów Zjednoczonych z Amsterdamu, Madrytu, Oslo, Sztokholmu, Barcelony i Paryża. Odwołane zostały również wszystkie loty z Rzymu do Stanów Zjednoczonych.

Normalnie będą nadal działać tylko wszystkie trasy między portem lotniczym Londyn-Gatwick a Stanami Zjednoczonymi, co ma umożliwić przekierowanie jak największej liczby klientów w trudnym okresie.

Norwegian anulował również dużą część krajowych lotów oraz w samej Skandynawii. Cięcia objęły trasy z Oslo do Kopenhagi oraz Sztokholmu, a także wszystkie połączenia do Włoch.

Norweski przewoźnik jednocześnie poinformował, że ze względu na niezwykłą sytuację rynkową w wyniku epidemii wirusa COVID-19, co spowodowało dramatyczny spadek liczby klientów oraz spadek produkcji, musi rozważyć także wszelkie możliwe środki w celu zmniejszenia kosztów. Niestety wiąże się to z tymczasowym zwolnieniem do 50% pracowników. Liczba ta może jeszcze wzrosnąć. Wszystkie decyzje będą podjęte w porozumieniu ze związkami zawodowymi.

Solidna i wyróżniana linia

Norwegian przewozi rocznie prawie 6 milionów brytyjskich pasażerów z lotnisk Londyn-Gatwick, Edynburga i Manchesteru do 30 miejsc na całym świecie. Jest trzecią do wielkości linią lotniczą współpracującą z Londyn-Gatwick, zatrudniającą ponad 1200 pilotów i personelu pokładowego z Wielkiej Brytanii. Do Stanów Zjednoczonych przewoził pasażerów od 2014 roku.

Skandynawska linia oferowała ponadto trasy do Buenos Aires oraz Rio de Janeiro. Ma jedną z najmłodszych flot samolotów na świecie o średnim wieku 4,6 lat, w tym nową generację Boeinga 787 Dreamliner, Boeinga 737 MAX i Boeinga 737-800.

Norwegian był przez sześć kolejnych lat uznawany za najlepszy tani przewoźnik w Europie, a także otrzymał tytuł "Najlepszego taniego przewoźnika dalekiego zasięgu na świecie" w latach 2015, 2016, 2017, 2018 i 2019.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo