Partner serwisu

Norwegian traci głowę? Bjorn Kjos złożył rezygnację

Aleksander Domański 11.07.2019

Norwegian traci głowę? Bjorn Kjos złożył rezygnację
fot. Filckr
Dyrektor generalny niskokosztowej linii lotniczej podczas dzisiejszej konferencji prasowej (11.07) poinformował, że ustępuje ze stanowiska – podaje Reuters. Do czasu wyboru nowego dyrektora, za sterami firmy zasiądzie dotychczasowy dyrektor finansowy w Norwegianie – Geir Karlsen.
Siedemdziesięciodwuletni Kjos jest byłym pilotem w Królewskich Norweskich Siłach Powietrznych oraz współzałożycielem Norwegiana. Razem z byłym szefem linii Bjoernem Kise kontroluje spółkę HBK Invest, która posiada 17,2 proc. akcji Norwegiana i jest największym udziałowcem tych niskokoszotywch linii.

Spóźniona decyzja?

– Jestem spóźniony – zaczął żartem Bjorn Kjos swoje wystąpienie, w którym poinformował o roszadach na szczytach władzy w Norwegianie. Linie wstrząsnęły rynkiem połączeń transatlantyckich, oferując na nich niskokosztowy model biznesowy, który pozwolił liniom wyprzedzić British Airways w wyścigu na największą nieamerykańską linię lotniczą obsługującą loty transatlantyckie do i z Nowego Jorku. Jednak agresywna polityka firmy przysporzyła jej poważne problemy finansowe. Na początku 2019 roku Norwegian musiał pozyskać od akcjonariuszy 3 mld koron norweskich (1,3 mld zł).

– Norwegian to dzieło życia Bjoerna Kjosa, więc zrozumiałe jest, że miał problemy ze zgodą na przejęcie linii przez inną spółkę. Nowy dyrektor generalny prawdopodobnie będzie miał bardziej „elastyczne" spojrzenie – powiedział Reuterowi analityk Sydbanku Jacob Pedersen. Specjalista dodał, że jest zaskoczony decyzją Kjosa.

Przejęcie to kwestia czasu?

Analityk Sydbanku nie jest odosobniony w ocenie sytuacji i jak podaje Reuters, ogłoszona dziś decyzja jest usunięciem przeszkody stojącej na drodze przejęcia Norwegiana przez któregoś z głównych graczy. Konsolidacja rynku europejskiego jest zjawiskiem, o którym mówi się jako o zjawisku nieuchronnym. Norwegian jest obecnie postrzegany jako najbardziej łakomy z łatwo dostępnych kąsków.  
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony