Partner serwisu

Norwegian Air ostatecznie rezygnują z boeingów 737 MAX

Rafał Dybiński 04.03.2021

Norwegian Air ostatecznie rezygnują z boeingów 737 MAX
Fot. Norwegian
Norwegian Air nie przywrócą już do obsługi swoich boeingów 737 MAX. Tak na łamach serwisu E24 zapowiedział Geir Karlsen, dyrektor finansowy nordyckiego przewoźnika.
Uziemione blisko dwa lata odrzutowce, po katastrofach maszyn należących do Lion Air i Ethiopian Airlines, zastąpią we flocie restrukturyzującego się niskokosztowca boeingi 737 Next Generation.

Norwegian Air przed wybuchem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 posiadały flotę osiemnastu samolotów producenta z Chicago wersji 737 MAX-8. Nordycki przewoźnik jeszcze w 2012 roku złożył również zamówienie na 100 odrzutowców, co było pierwszą taką decyzją wśród linii lotniczych na Starym Kontynencie.

Niskokosztowiec wiązał duże nadzieje z tymi maszynami, które wydawały się idealnie dopasowane do modelu biznesowego skandynawskiej firmy. - To dla nas historyczny dzień. Odnowiliśmy naszą flotę na najbliższe lata i jesteśmy bardzo zadowoleni z umowy z Boeingiem. Cieszymy się, że możemy kontynuować cenną współpracę i jesteśmy dumni, że zostaliśmy pierwszym klientem wersji 737 MAX w Europie - nie krył wówczas satysfakcji Bjoern Kjos, założyciel nordyckiego przewoźnika.

Pierwszy odrzutowiec został dostarczony Norwegian Air w lipcu 2017 roku. Zyskał rejestrację EL-FYD i został nazwany "Benjamin Franklin", na cześć jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Ostatnim odebranym był "Arthur Collins". Samolot przybył w marcu ubiegłego roku i zyskał rejestrację SE-RYI. Flotę skandynawskich linii lotniczych uzupełnia 65 boeingów 737-800.

Norwegian Air pod koniec lutego osiągnął porozumienie z Airbusem w sprawie anulowania zaległych zamówień. 88 samolotów producenta z Tuluzy nie zostanie już dostarczonych. 30 z nich to miały być A321LR. Takie odważne decyzje mają uchronić nordyckiego przewoźnika przed upadłością. Oprócz restrukturyzacji floty postanowiono zrezygnować z rejsów długodystansowych i skupić się na lotach na krótkich dystansach, a przede wszystkim krajowych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przewoźnicy niskokosztowi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony