Partner serwisu

Norwegian Air bez środków. Konieczne wdrożenie planu ratunkowego

Emilia Derewienko 27.04.2020

Norwegian Air bez środków. Konieczne wdrożenie planu ratunkowego
Fot. Norwegian
Niskokosztowym liniom Norwegian Air może do połowy maja zabraknąć gotówki – chyba, że proponowany plan ratowania finansowego zostanie zatwierdzony przez wierzycieli i akcjonariuszy – podaje przewoźnik.
Plan ratunkowy mógłby pomóc Norwegianowi przetrwać kryzys, spotęgowany pandemią koronawirusa i koniecznością uziemienia 95 proc. całej floty przewoźnika. Obecnie w eksploatacji jest zaledwie 7 samolotów linii.

Planowana zamiana zadłużenia na akcje, przekaże większościowe udziały w wysokości 53,1 proc. leasingodawcom spółki, podczas gdy obligatariusze posiadaliby 41,7 proc., pozostawiając dotychczasowym akcjonariuszom zaledwie 5,2 proc. Ten krok pozwoliłoby liniom wykorzystać gwarancje rządowe w wysokości 2,7 mld koron (255 mln dolarów), które są zależne od obniżenia przez spółkę stosunku zadłużenia do kapitału własnego.

Plan wymaga poparcia obligatariuszy w każdym z czterech oddzielnych głosowań, planowanych na 30 kwietnia i od akcjonariuszy na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu zaplanowanym na 4 maja, a także od firm leasingowych. „Krytyczne jest uzyskanie dostępu do pakietu pomocy publicznej do połowy maja, zanim spółce skończy się gotówka” – napisały władze Norwegiana w widomości do inwestorów. Akcje Norwegiana spadły o 86 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Szybki rozwój sprawił, że Norwegian jest trzecią co do wielkości tanią linią lotniczą w Europie i największym zagranicznym przewoźnikiem obsługującym Nowy Jork i inne duże miasta USA. Jednak wraz z dynamiczną ekspansją, do końca 2019 roku zadłużenie i zobowiązania linii wyniosły prawie 8 mld dolarów.

W zeszłym tygodniu firma poinformowała, że cztery szwedzkie i duńskie spółki zależne złożyły wniosek o ogłoszenie upadłości i że rozwiane zostały umowy o pracę z zatrudnionymi w Europie i Stanach Zjednoczonych, co stanowi zagrożenie dla około 4700 miejsc pracy. Do tej pory firma, na skutek kryzysu związanego z epidemią, zwolniła już 7,3 tys. swoich pracowników.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo