Partner serwisu

Norwegia: Duży wzrost pasażerów na trasach krajowych. Cargo też w górę

Rafał Dybiński 18.09.2021

Norwegia: Duży wzrost pasażerów na trasach krajowych. Cargo też w górę
fot. Oslo lufthavn
2 460 928 pasażerów obsłużyły w sierpniu lotniska z grupy Avinor - poinformował w oficjalnym komunikacie operator portów w Norwegii.
Wyniki z ósmego miesiąca bieżącego roku oznaczają wzrost o 45 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku, niemniej są wciąż mniejsze o 50 proc. w odniesieniu do sierpnia z 2019 roku.

1 855 322 obsłużonych pasażerów zdecydowało się tylko na loty krajowe, natomiast 559 260 podróżnych wybrało kierunki międzynarodowe. Uzyskane wyniki oznaczają spadek o odpowiednio 29,5 proc. oraz 75,5 proc. w odniesieniu do 2019 roku.

- Dostrzegamy rosnącą liczbę podróżnych z miesiąca na miesiąc. Sierpień przyniósł nam znacznie więcej pasażerów aniżeli lipiec. Szczególnie mocno rozwija się jednak przede wszystkim rynek krajowy - podkreślił Gaute Skallerud, wiceprezes Avinor.

Liczba operacji lotniczych zrealizowanych w norweskich portach osiągnęła w sierpniu poziom 55 589. To oznacza wzrost o prawie 20 proc. w porównaniu z 2020 rokiem. Silny popyt na norweskie owoce morza pozwolił jednocześnie zwiększyć jeszcze o 13,6 proc. ruch cargo w odniesieniu do tego samego miesiąca z ubiegłego roku.

Avinor to państwowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, założona w 2003 roku w wyniku prywatyzacji Luftfartsverket, czyli Norweskiej Administracji Lotnictwa Cywilnego. Zarządza ją minister transport i komunikacji Norwegii. Pod jego skrzydłami znajdują się łącznie aż 44 porty lotnicze w tym kraju Skandynawii. Czternaście z nich pełni również rolę lotnisk wojskowych. Podzielono je na trzy centra kontroli obszaru: Bodoe Air Traffic Control Center, Stavanger Air Traffic Control Center i Oslo Air Traffic Control Center. W spółce zatrudnionych jest w sumie 2400 pracowników.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Statystyki pasażerskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony