Partner serwisu

Niemcy: Strajk pracowników ochrony lotnisk, wiele rejsów odwołanych

Rafał Dybiński 22.03.2022

Niemcy: Strajk pracowników ochrony lotnisk, wiele rejsów odwołanych
fot. Hamburg Airport
Strajk ostrzegawczy pracowników ochrony na ośmiu lotniskach w Niemczech doprowadził we wtorek rano do wielu odwołań i zakłóceń. Poważne ograniczenia zgłoszono we Frankfurcie nad Menem, Berlinie i Hamburgu - informuje serwis aero.de.
Według operatora największego lotniska Niemiec we wtorek rano odwołano 108 z 709 zaplanowanych rejsów. Nie lepiej było nad ujściem Łaby. Żaden pasażer z 88 porannych rejsów nie mógł bowiem odlecieć z Hamburga. Do podróżnych wysyłane są komunikaty o sprawdzanie statusu lotów przed przybyciem na lotnisko.

Strajk ostrzegawczy pracowników ochrony mocno wpłynął również na funkcjonowanie portów w Bremie, Hanowerze, Stuttgarcie, Duesseldorfie oraz Kolonii/Bonn. Związkowcy walczą o podwyższenie stawki godzinowej o co najmniej jedno euro za godzinę. Pracodawcy z kolei alarmują, że w niektórych przypadkach spełnienie wszystkich żądań przyniosłoby wyższe wynagrodzenie nawet o 40 proc.

Po czterech rundach nieudanych negocjacji obie strony wyraziły chęć spotkania w czwartek w Raunheim w okolicach Frankfurtu nad Menem. Branża lotnicza skrytykowała strajkujących, bowiem chociaż lotniska i linie lotnicze nie są częścią konfliktu, to jednak zakłócenia dotknęły wielu tysięcy podróżnych.

– Takie działania utrudniają przewoźnikom i portom ożywienie tego sektora gospodarki po załamaniu spowodowanym pandemią. To nie jest sprawiedliwe – podkreślił Matthias von Randow, prezes Federalnego Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Lotniczego. Strajk pracowników ochrony skrytykował także Federalny Związek Niemieckich Linii Lotniczych, którego członkami są Lufthansa i Condor.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo