Partner serwisu

Niemcy planują przesunąć 20 proc. podróży lotniczych na kolej

Artur Bogdanowicz 15.04.2021

Niemcy planują przesunąć 20 proc. podróży lotniczych na kolej
Fot. DB
Koleje Niemieckie (Deutsche Bahn) i Federalne Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (BDL) uzgodniły wspólny plan zacieśnienia współpracy i tym samym ograniczenia emisji spalin w transporcie. Podpisane dziś w Berlinie porozumienie zawiera katalog działań mających m.in. ułatwić dojazd do hubów lotniczych i doprowadzić do redukcji zbędnych krajowych podróży lotniczych.
Według DB i BDL możliwe jest „przesunięcie” 20 proc. krajowych podróży lotniczych na tory. Ma to być osiągnięte dzięki atrakcyjnym ofertom i rozwojowi infrastruktury. W 2019 roku z rejsów po Niemczech skorzystało ok. 23 mln pasażerów, z czego 8 mln zrobiło to z uwagi na konieczność dotarcia do przesiadkowego portu lotniczego, zaś dla 15 mln osób miejsce wylotu i przylotu znajdowało się na terenie kraju. Celem działań byłoby zatem umożliwienie ok. 4,3 mln osób skorzystanie w przyszłości z kolei, zakładając oczywiście pełne przywrócenie możliwości podróżowania. Zredukowałoby to o 1/6 emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Plan opiera się na trzech filarach:

1. Większa oferta dojazdowa do lotnisk:
Zwiększenie oferty Lufthansa Express Rail i dodanie nowych tras. Dotąd umożliwiło to zamknięcie pojedynczych krajowych tras lotniczych, np. Kolonia-Frankfurt.

2. Łatwiejsze przesiadki z pociągu na samolot oraz ułatwienia w handlingu bagażu.
3. Szybsze połączenia między metropoliami.

Przedstawiciele obu stron zgodnie podkreślają jak ważny jest dojazd do lotnisk pociągiem. Dzięki temu można ograniczyć nie tylko liczbę zbędnych lotów, ale i zrezygnować z dojazdu tutaj samochodami osobowymi.

Do lotnisk Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Kolonia/Bonn i Lipsk/Halle dotrzeć można pociągiem dalekobieżnym. Lokalne pociągi docierają do portów lotniczych w Dreźnie, Friedrichshafen, Hamburgu, Hanowerze, Lubece, Monachium i Stuttgarcie. Od grudnia 2025 składami ICE dojechać będzie można także do lotniska w Stuttgarcie. Od ponad dwóch lat funkcjonuje linia regionalna z Regensburga do stacji Monachium-Lotnisko, Bawaria rozważa także budowę kolejowych tras dojazdowych m.in. z kierunku Salzburga.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dojazdy do lotnisk
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony