Partner serwisu

Niemcy: Nawet 2500 miejsc pracy w zakładach Airbusa zagrożonych likwidacją

Rafał Dybiński 09.08.2021

Niemcy: Nawet 2500 miejsc pracy w zakładach Airbusa zagrożonych likwidacją
fot. Airbus
Od 1000 do nawet 2500 miejsc pracy w zakładach Airbusa w Niemczech jest zagrożonych likwidacją – informuje Agencja Reutera. Warunkiem ich uratowania jest wydzielenie działalności od europejskiego producenta samolotów na rzecz niezależnego podmiotu.
Krytyczna sytuacja dotyczy fabryk działu Premium Aerotec, wytwarzającego komponenty do odrzutowców komercyjnych i maszyn wojskowych, głównie w Augsburgu i Varel niedaleko Bremy. Obie przynoszą od dłuższego czasu tylko straty.

Według Airbusa z nowym właścicielem mogłyby produkować części również dla konkurencji lub pozyskiwać klientów z innych branż, a tym samym lepiej wykorzystywać swoją siłę roboczą. Przeciwne takiej opcji są jednak związki zawodowe IG Metall, obawiające się zwolnień i mniej korzystnych warunków pracy po sugerowanym wydzieleniu Premium Aerotec z Airbusa.

Sprawa nabrała już politycznego wymiaru, bowiem wizytę w Varel zapowiedział Olaf Scholz, minister finansów i kandydat socjaldemokratów (SPD) na kanclerza we wrześniowych wyborach. Airbus na razie nie zamierza rezygnować z planów, które przedstawił już zatrudnionym w Niemczech.

– Nasza analiza, którą udostępniliśmy przedstawicielom związkowym pod koniec lipca, wyraźnie pokazała, że wewnętrzna droga byłaby znacznie bardziej bolesna dla pracowników w celu osiągnięcia konkurencyjnych struktur kosztów – wyjaśnił rzecznik europejskiego producenta samolotów.

Zainteresowanie przejęciem zakładów Premium Aerotec wyraziła już szwajcarska firma Montana Aerospace. – To dobry moment na taką zmianę, zanim tempo produkcji powróci do poziomu sprzed kryzysu – przekonuje rzecznik Airbusa.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo