Partner serwisu

W końcu jest elektroniczna Karta Lokalizacji Pasażera

Rafał Dybiński 16.07.2021

W końcu jest elektroniczna Karta Lokalizacji Pasażera
fot. Piotr Bożyk
Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina podróżującym do Polski, że od soboty 17 lipca przed odprawą po przekroczeniu granicy RP należy wypełnić elektronicznie Kartę Lokalizacji Pasażera (KLP). Do tej pory dokument ten trzeba było wypełniać w formie papierowej.
Wymagany dokument jest dostępny na dedykowanej stronie. Wcześniej od początku trwania pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i wprowadzenie obowiązkowych dokumentów i deklaracji wypełnianych po przylocie trzeba było wypełniać papierowe formularz. 

KLP ma zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom, z którymi ma się styczność. Jeśli na pokładzie samolotu znajdowała się osoba zakażona, dokument umożliwi szybkie dotarcie nie tylko podróżnego, ale także innych pasażerów, co pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Do wypełnienia KLP niezbędne będzie podanie kraju, w którym rozpoczęła się podróż, numeru lotu, daty przylotu, a także oczywiście imienia i nazwiska, numeru PESEL lub dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport), danych do kontaktu ((telefon, adres e-mail), adresy wszystkich miejsc, w których zamierzamy pozostawać przez pierwsze 14 dni pobytu w Polsce (np. hotel, dom rodzinny, ośrodek wczasowy) oraz informację, czy posiadamy zaświadczenie, że jesteśmy ozdrowieńcem lub osobą w pełni zaszczepioną albo czy posiadamy negatywny wynik testu PCR na koronawirusa SARS-CoV-2.

Po wysłaniu zgłoszenia na podany w formularzu adres e-mail podróżny otrzyma potwierdzenie, które można wydrukować lub okazać je obsłudze lotniska na urządzeniu mobilnym, czyli telefonie lub tablecie. Co ważne, jedną KLP można wypełnić w imieniu innych osób, z którymi się podróżuje. Warunkiem jest jednak ich pobyt w tych samych miejscach.

Jeśli podróżujemy nawet z rodziną, ale dzieci będą nocować w innym miejscu, wówczas trzeba wypełnić dla nich osobną KLP, która przesyłana jest do sanepidu (Państwowej Inspekcji Saniatarnej). Potwierdzenie wysłania dokumentu trzeba okazać na lotnisku w Polsce podczas odprawy w formie wydruku lub pliku pdf na urządzeniu mobilnym.

Administratorem danych jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podróżnego, w którym podróżny będzie odbywać obowiązkową kwarantannę, albo inne planowane miejsce pobytu podróżnego na terytorium RP. Podstawą prawną jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 lipca 2021 roku, zmieniające wcześniejsze w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1262).
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo