Partner serwisu

Największe firmy zbrojeniowe 2018 r. Spółki lotnicze na czele

Aleksander Domański 13.12.2019

Największe firmy zbrojeniowe 2018 r. Spółki lotnicze na czele
fot. Piotr Bożyk
Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) opublikował raport poświęcony obrotom koncernów zbrojeniowych w roku 2018 – podaje portal konflikty.pl. Cała pierwsza dziesiątka to firmy związane z lotnictwem.
Swoją dominującą pozycję utrwalił producent F-35 Lockheed Martin z obrotami rzędu 47,3 miliarda dolarów. Na podium znalazły się jeszcze Boeing oraz Northrop Grumman. Ta ostatnia spółka nie tylko współpracuje przy produkcji F-35, ale jest również producentem bombowca strategicznego B-2 czy bezzałogowego statku powietrznego RQ-4 Global Hawk zdolnego do prowadzenia 24-godzinnego rozpoznania z pułapu 20 km.

Dalej uplasowały się Raytheon – twórca i producent radarów, czujników elektrooptycznych i innych zaawansowanych systemów elektronicznych wykorzystywanych między innymi w lotnictwie; General Dynamics – właściciel Gulfstream Aerospace, BAE Systems – producent i współproducent bezzałogowych samolotów czy F-35 i Eurofighter Typhoon, Airbus, Leonardo – właściciel między innymi PZL Świdnik, Ałmaz-Antiej – na rynku cywilnym znany z tworzenia systemów kontroli ruchu powietrznego i Thales – podobnie jak wszyscy pozostali również związany z lotnictwem.

Jak więc widać, nie da się być jedną z najbardziej znaczących firm zbrojeniowych bez udziału w przemyśle lotniczym. Łączna wartość handlu bronią w 2018 roku szacowana jest na 420 miliardów dolarów. To wzrost o 4,6 proc. w stosunku do roku 2017 i aż o 47 proc. w stosunku do roku 2002. Warto przy tym zauważyć, że łączne obroty piętnastu największych przedsiębiorstw zbrojeniowych są mniejsze od rocznych obrotów Toyoty czy Volkswagena.

W zestawieniu nie uwzględniono tradycyjnie chińskich koncernów jak zawsze z powodu braku wiarygodnych danych. Chodzi tutaj nie tylko o rzeczywistą wartość sprzedawanego uzbrojenia, co wielobranżowość chińskich koncernów. Jednak londyński think tank IISS szacuje obroty China South Industries Group (CSGC) na rynku uzbrojenia na połowę obrotów Lockheeda Martina.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony