Partner serwisu

Na hiszpańskich lotniskach obowiązkowe testy na obecność Covid-19

Red. ed 26.11.2020

Na hiszpańskich lotniskach obowiązkowe testy na obecność Covid-19
fot. Pixabay
Wszyscy przyjeżdżający do Hiszpanii z krajów wysokiego ryzyka epidemicznego muszą okazać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Nowe przepisy dotyczą także Polaków.
Test PCR powinien być zrobiony w kraju wyjazdu nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem do Hiszpanii drogą lotniczą lub morską. Kontrole testów nie będą natomiast przeprowadzane na dworcach kolejowych i autobusowych.

Dodatkowo, podróżujący drogą powietrzną powinni wypełnić formularz sanitarny dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Formularz należy wypełnić maks. 48 godzin przed planowaną podróżą do Hiszpanii, a wygenerowany kod QR okazać na lotnisku po przyjeździe.

W nowym formularzu elektronicznym znajdzie się pytanie o wynik testu PCR, a pasażer może być poproszony o okazanie zaświadczenia. Formularz może być także złożony przed wejściem na pokład samolotu w formie papierowej, wtedy należy dołączyć oryginalny dokument z wynikiem testu, w języku angielskim lub hiszpańskim.

Według kryteriów ustanowionych przez Unię Europejską, za kraje ryzyka epidemicznego w Europie uznaje się te, w których występuje ponad 50 przypadków zakażeń SARS-CoV-2 na 100 tys. mieszkańców w ciągu 14 dni, a ponad 4 proc. wszystkich testów daje wyniki pozytywne.

Nowe przepisy w Hiszpanii mają obowiązywać do odwołania. Nie dotyczą podróżujących przez Hiszpanię tranzytem. Nie podlegają im także dzieci poniżej 6 roku życia.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo