Partner serwisu

MSZ: Unikajcie podróży. Opublikowano rozporządzenie o zakazie lotów do Afryki

Łukasz Malinowski 30.11.2021

MSZ: Unikajcie podróży. Opublikowano rozporządzenie o zakazie lotów do Afryki
fot. andrew-donovan-valdivia-unsplash
Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży ze względu na pojawienie się nowego wariantu koronawirusa. Z opublikowanego rozporządzenia wynika, że zakaz lotów do siedmiu państw afrykański będzie obowiązywał do 13 grudnia.
Pojawienie się wariantu omikron koronawirusa wywołującego COVID-19 sprawiło, że wiele państw na całym świecie zdecydowało się na wprowadzenie zakazu wjazdu na swoje terytorium osobom, które przebywały w państwach, w których wykryto nowy szczep wirusa, bądź wprowadziło zakazy lotów.

W Polsce wprowadzenie takiego zakazu zostało zapowiedziane przez odpowiedzialnego za zdrowie ministra Adama Niedzielskiego. Jeszcze tego samego dnia wieczorem (29 listopad) opublikowane zostało rozporządzenie precyzujące przyjęte postanowienia. Jest ono skonstruowane w sposób analogiczny do rozporządzeń z pierwszego okresu pandemii.
Rozporządzenie wprowadza „zakaz wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium”: Eswatini, Lesotho, Botswany, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Są to państwa wskazane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Rozporządzenie weszło w życie 30 listopada i ma obowiązywać do 13 grudnia. Możemy się spodziewać, że tak jak to było w przypadku poprzednich regulacji będzie ono przedłużane.

Zakaz lotów nie obejmuje lotów międzynarodowych wykonywanych na zlecenie Prezesa Rady Ministrów, za zgodą prezesa ULC, lotów ze statusem GARDA, STATE, HEAD, HUM, SAR, HOSP i realizowanych na potrzeby sił zbrojnych.

Zakaz nie dotyczy czarterów sprzed wejścia w życie rozporządzenia oraz „z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.”

W dniu wejścia w życie rozporządzenia Ministerstwo Spraw Zagranicznych ponowiło apel o unikanie podróży. Apel nie dotyczy jedynie państw afrykański. Na stronie MSZ możemy przeczytać, że „sytuacja dot. pandemii COVID-19 na świecie w dalszym ciągu jest trudna i dynamiczna. Ma to związek m.in. z pojawieniem się nowego wariantu Omikron. W ostatnich dniach wiele państw wstrzymało loty z wybranych obszarów, zupełnie zamknęło ruch lotniczy lub wprowadziło dodatkowe restrykcje w codziennym funkcjonowaniu. Z tego powodu apel MSZ o unikanie podróży w dalszym ciągu pozostaje aktualny”.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo