Partner serwisu

MSZ: Francja, Hiszpania, Ukraina, Rumunia z zakazem lotów od września?

Łukasz Malinowski 26.08.2020

MSZ: Francja, Hiszpania, Ukraina, Rumunia z zakazem lotów od września?
fot. Piotr Bożyk
Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) udostępniło informacje nie tylko o państwach, które obejmuje aktualny zakaz lotów, ale także podało listę tych, które mogą wkrótce zostać nim objęte. Nie brakuje na niej popularnych kierunków europejskich. Wrzesień nie zapowiada się dobrze dla podróżujących.
MSZ podkreśla, że utrzymanie zakazu lotów w niemal niezmienionym kształcie (wypadła Andora, która i tak nie ma lotniska – szarzej o obowiązujących przepisach tutaj) wynika z dobiegającego końca okresu wakacyjnego i związanej z tym konieczność zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego powrotu Polaków do kraju. To niezwkle istotne dla osób przebywających obecnie na wakacjach w Hiszpanii, Chorwacji czy na Malcie. Od września możemy się jednak spodziewać zdecydowanie dalej idących obostrzeń.

Lepiej nie opuszczać kraju – będzie kwarantanna

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną na świecie i pojawianiem się nowych ognisk zakażeń koronawirusem MSZ zaleca daleko idącą wstrzemięźliwość w planowaniu wyjazdów zagranicznych. „Przypominamy, że podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych” – czytamy na stronie ministerstwa.

W poniedziałek przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia podkreślał, że turyści powinni się z tym liczyć, że możliwość powrotu może być ograniczona. – Jeżeli będą przypadki, że ktoś nie zdąży wrócić do kraju, to na pewno MSZ będzie pomagał takim osobom. Jednak zawsze powtarzam: musimy się liczyć z tą niepewnością, że wyjazd zagraniczny może się skończyć powrotem do dwutygodniowej kwarantanny – powiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Rośnie liczba zachorowań

MSZ podkreśla, że nowe przepisy obowiązywać będą przez kilka dni do czasu opublikowania kolejnego rozporządzenia regulującego loty od początku września. Jak wyjaśnia MSZ „jest to związane z dalszym rozprzestrzenianiem się patogenu SARS CoV-2 i zapewnieniem bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego”.

MSZ podał także, że obecny wykaz lotów, co do zasady uwzględnia czternastodniową liczbę zachorowań na COVID-19 na 100 tys. osób przy współczynniku przekraczającym 50. Dane te są publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control) i stanowią podstawowy element oceny zagrożenia epidemicznego.

To znacząca zmiana. W poprzednich miesiącach jedynym źródłem informacji były projekty rozporządzeń oraz same rozporządzenia, które publikowano w ostatnim możliwym momencie. Teraz mam świadomość jakie państwa będą mogły zostać objęte zakazem.

Francja, Hiszpania, Ukraina, Rumunia ma liście państw z możliwym zakazem lotów

Oprócz wspomnianych państw i terytoriów już objętych zakazem lotów MSZ wymienia także, te w których współczynnikach zachorowań przekracza 50 na 100 tys. osób. Wśród nich znajdują się m.in. Francja, Hiszpania, Ukraina, Rumunia, Chorwacja i Belgia czy Maroko. Ministerstwo zaznacza, że „przy utrzymującej się wzrostowej tendencji zachorowalności, niewykluczone, że wykaz zostanie rozszerzony o ww. państwa”.Pełna lista państw i terytoriów, które mogą zostać objęta zakazem lotów wygląda następująco: Albania, Andora, Aruba, Belgia, Belize, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Chorwacja, Eswatini, Filipiny, Francja, Gambia, Gibraltar, Guam, Hiszpania, Indie, Liban, Libia, Malta, Maroko, Monako, Palestyna, Paragwaj, Polinezja Francuska, Portoryko, Republika Zielonego Przylądka, Rumunia, Saint-Martin, Trynidad i Tobago, Ukraina, Wenezuela, Wyspy Owcze, Wyspy Turks i Caicos.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo