Partner serwisu

MSZ: Akcja #LOTdoDomu powoli dobiega końca

Emilia Derewienko 26.03.2020

MSZ: Akcja #LOTdoDomu powoli dobiega końca
fot. PLL LOT
– Akcja #LOTdoDomu okazała się dobrym, modelowym pomysłem. Wiele państw dziś realizuje taki swój lot do domu w oparciu o doświadczenie polskie – powiedział w czwartek w TVP wiceminister spraw zagranicznych, Marcin Przydacz. Operacja, polegająca na repatriacyjnych lotach do Polski, wykonywanych przez narodowego przewoźnika, rozpoczęła się 15 marca.
Dzięki akcji Polskich Linii Lotniczych LOT do Polski powróciło już 36 tys. osób. Wiceminister resortu spraw zagranicznych dodał, że na loty powrotne oczekuje jeszcze około 10 do 15 tys. polskich obywateli. Jak jednak zaznaczył, akcja #LOTdoDomu jest już na finiszu. – W perspektywie kilku następnych dni będziemy chcieli, żeby ta akcja już powoli dobiegała końca – stwierdził Marcin Przydacz.

Zdaniem wiceszefa MSZ, akcja okazała się sukcesem. – Wiele państw dziś realizuje taki swój lot do domu w oparciu o doświadczenie polskie. Wiele państw zgłasza się do nas z prośbą o pomoc w ewakuacji ich obywateli – podkreślił. Z programu miały już bowiem skorzystać również kraje bałtyckie, ale także Czechy, Węgry i Niemcy. – To pokazuje, że doceniane jest to także poza granicami – mówił.

Polskie Linie Lotnicze LOT w ramach akcji #LOTdoDomu organizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, dzięki którym Polacy mogą wrócić do kraju. Z połączeń mogą skorzystać obywatele polscy oraz uprawnieni do tego cudzoziemcy, czyli małżonkowie obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka oraz osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Za powrót do Polski specjalnymi lotami organizowanym przez LOT, podróżujący płacą zryczałtowaną stawkę. Jej wysokość zależy od kierunku, z którego realizowany jest przelot: od 400 do 800 zł w granicach Europy i 1600-2400 zł za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę dopłaca polski rząd.

Kluczowe są również kwestie bezpieczeństwa epidemiologicznego. Wszyscy podróżni powracający do Polski w ramach operacji #LOTdoDomu są poddawani pomiarom temperatury ciała, a następnie kierowani na obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

Tylko dzisiaj przewoźnik zabierze pasażerów z Male na Malediwach, Kolombo, Genewy, Madrytu, Brukseli i Londynu. W najbliższych dniach odbędą się także loty z Cancun, Varadero, Helsinek, Baku, Rijadu, Alicante i Algieru (27.03). Następnie LOT wykona rejsy czarterowe także z Sydney, Toronto, Manilii i Cebu na Filipinach.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo