Partner serwisu

Morawiecki: CPK ma studium lokalizacyjne

Roman Czubiński 30.01.2020

Morawiecki: CPK ma studium lokalizacyjne
fot. premier.gov.pl
Strategiczne Studium Lokalizacyjne dla Centralnego Portu Komunikacyjnego to ważny kamień milowy – mówił podczas Kongresu Rozwoju Kolei premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też starania o wpisanie inwestycji tworzących komponent kolejowy do europejskiej sieci transportowej TEN-T. Według premiera plany dotyczące CPK zbierają dobre recenzje wśród zagranicznych rozmówców polskich władz.
Strategiczne Studium Lokalizacyjne to dokument określający charakter i ramy przestrzenne samego portu lotniczego oraz inwestycji towarzyszących na terenie całej Polski. Szef rządu podkreślił znaczenie jego przyjęcia dla całej inwestycji CPK, w tym także dla komponentu kolejowego. – Jesteśmy konsekwentni w realizowaniu kamieni milowych projektu. Dzięki Studium w ciągu następnych kilkunastu lat w Polsce będziemy świadkami budowy ok. 1600 km nowych linii, wytyczających szlaki komunikacyjne i radykalnie skracających dystans między polskimi miastami – przekonywał. Premier uznał komponent kolejowy CPK za sposób na przezwyciężenie spuścizny zaborów, jeśli chodzi o kształt sieci komunikacyjnej.

Jak zauważył Morawiecki, etap uzyskiwania zgód administracyjnych dla inwestycji jest czasem trudniejszy od właściwej budowy. Wyraził jednak nadzieję, że kolejne niezbędne dokumenty będą uzyskiwane sprawnie i bez opóźnień. Premier zapowiedział podjęcie starań na forum Unii Europejskiej o wpisanie prowadzących do CPK linii kolejowych do sieci TEN-T. – Linie, które chcemy wybudować, udrożnią połączenia transeuropejskie z północy na południe i ze wschodu na zachód – uzasadnił.

Według rządowych planów CPK wraz z kolejowymi „szprychami” ma stać się kołem zamachowym całej polskiej gospodarki, tworząc szansę na zwiększenie potencjału handlowego i biznesowego. – Polska stanie się jednym z głównych hubów komunikacyjnych. Za 10 lat będziemy dzięki CPK na wyższym poziomie cywilizacyjnym. To serce planu odpowiedzialnego rozwoju – podkreślił Morawiecki.

– Gdy rozmawiamy o projekcie CPK z potencjalnymi partnerami za granicą – w Japonii, Berlinie czy Davos – jesteśmy doskonale rozumiani. Konieczności inwestycji nie trzeba tłumaczyć – stwierdził szef rządu. – Polska potrzebuje przełomu technologicznego i oparcia rozwoju gospodarczego o nowe założenia komunikacyjne i infrastrukturalne, takie jak właśnie CPK. Powstałe właśnie studium pokazuje, że jesteśmy konsekwentni w realizacji strategii – podsumował. najnowocześniejsze technologie będzie oparte także miasto, którego wybudowanie jest planowane przy nowym porcie lotniczym.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony