Partner serwisu

Morawiecki: CPK będzie bijącym sercem Polski

Emilia Derewienko 03.07.2017

Morawiecki: CPK będzie bijącym sercem Polski
fot.
– Centralny Port Komunikacyjny będzie bijącym sercem komunikacyjnym Polski, porównywalne z Gdynią dla II Rzeczpospolitej. Zostanie wybudowany szybciej, niż się wydaje przeciwnikom tej inwestycji – mówił, cytowany przez PAP wicepremier Mateusz Morawiecki, podczas konwencji Zjednoczonej Prawicy.
– To jest dla nas kluczowy projekt infrastrukturalny, bijące serce komunikacyjne Polski, porównywalne z Gdynią dla II Rzeczpospolitej. Zostanie wybudowany szybciej niż się wielu przeciwnikom tej inwestycji wydaje. Przełamiemy ten imposybilizm, który królował w Polsce przez wiele lat – mówił, cytowany przez PAP, Mateusz Morawiecki do zgromadzonych na konwencji Zjednoczonej Prawicy.

Jak dodał, kluczowa przy budowie CPK jest realizacja Kolei Dużych Prędkości. Zdaniem Morawieckiego, Polska jest krajem dość owalnym, „nie tak bardzo odległym, jakbyśmy sobie tego życzyli”. Według wicepremiera, KDP wspomogłyby komunikację wielu polskich, dużych aglomeracji.

Minister rozwoju mówił również o powstającym właśnie projekcie hyperloopa – próżniowego pociągu. Zadeklarował także, że Polska wygospodaruje środki na budowę nowych mostów. – Jest co najmniej osiem, dziesięć mostów, których bardzo brakuje – stwierdził Morawiecki. Wymienił m.in. miejsce między Kazimierzem Dolnym i Janowcem.

Gigantyczne lotnisko, które ma powstać w centrum Polski, pomiędzy Łodzią a Warszawą, budzi spore kontrowersje. Port lotniczy, zgodnie z szacunkami władz, może przekroczyć pułap nawet 100 mln pasażerów rocznie. Dokładny koszt tej wielkiej inwestycji na razie nie jest znany, ale ze wstępnych analiz wynika, że nie będzie niższy niż 30 mld zł. Nie jest znane również źródło finansowania CPK. Pełnomocnik, Mikołaj Wild, wyznaczony do koordynacji tej inwestycji, zapowiedział, że lotnisko nie będzie zagrożeniem dla istniejących portów regionalnych.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony